Сертифікація лісів
За світовими нормами
Дванадцять державних лісогосподарських підприємств Чернігівщини уже мають міжнародні сертифікати відповідності стандарту ведення лісового господарства, згідно з міжнародними правилами.
Сертифікація лісів — це щорічне планомірне дослідження їхнього стану, вивчення усіх складових господарського процесу, забезпечення доступності лісових ресурсів місцевому населенню тощо.
Сертифікація лісів — це оцінка господарювання в лісовій галузі за міжнародними законами на засадах сталого розвитку.
Першим кроком до сертифікації лісів в Україні (започатковано в нашій державі з 1999 року) став вступ до ЄС країн-імпортерів вітчизняної лісової продукції.
Як зазначають досвідчені лісівники, сертифікація лісів дасть змогу визначити внесення до реєстру і оберігати всі перлини наших зелених масивів. І місцеві громади долучатимуться до управління процесом лісокористування, охорони довкілля і збереження заповідного фонду.
Наші поліські ліси — і окраса рідного краю, і гарне місце відпочинку, і зелені легені регіону. Тому господарі лісу мають дбати про збереження рідкісних та зникаючих форм життя, природні угруповання. І лише за таких умов ми зможемо досягти розумного балансу екологічної, соціальної та економічної складових у веденні лісового господарства.
Поступово зникатимуть суцільні вирубки, їх місце займуть вибіркові й поступові: лісовідновлення в них відбуватиметься природним шляхом. Припиняться й незаконні (самовільні) рубки.
Маємо надію, що в недалекому майбутньому продавати несертифіковану деревину і на внутрішньому ринку України буде неможливо. Адже саме сертифікат гарантуватиме екологічно чисте походження деревини.
Після основного аудиту держлісгоспи матимуть право реалізовувати продукцію лісів (деревину, березовий сік, ягоди та гриби) не лише в Україні, а й за кордоном.
Юрій Карпенко,
кандидат біологічних наук, ведучий аудитор
міжнародної експертної організації SGS,
місцевий експерт
У КИЄВІ ПРАЦЮЄ ОФІС НАЦІОНАЛЬНОГО ПРЕДСТАВНИЦТВА FSC
15 липня в Україні офіційно відкрито офіс представництва FSC (Лісової опікунської ради), що є незалежною неурядовою некомерційною міжнародною організацією, створеною для впровадження відповідального ведення у світі лісового господарства. Серед її провідних завдань – розробка міжнародних стандартів управління, акредитація аудиторів, управління торговою маркою, формування екологічно активних ринків.
Урочистості з цієї нагоди відбулися в Національному університеті біоресурсів та природокористування. І не випадково. Саме тут 15 років тому знайшло прихисток скромне українське представництво цієї організації в особі викладача університету Павла Кравця. Тут віднині буде й український офіс FSC. Для університету така співпраця – звична практика, як зазначив його ректор Станіслав Ніколаєнко, адже цей навчальний, один із найстаріших в Україні заклад, бере участь у десятках міжнародних програм. Не випадковою була присутність на урочистому відкритті офісу й заступника голови Державного агентства лісових ресурсів. І не тільки через те, що саме йому підпорядковано більшість українських лісів, а й тому, що торік Держлісагентство підписало із FSC договір про співпрацю.
Для відкриття офісу національного представництва міжнародної Лісової опікунської ради до Києва прибула директор глобальної мережі FSC GD пані Хемма Ботекіс, яка з приємністю відзначила, що відповідальне – за міжнародними стандартами – ведення лісового господарства в Україні поступово стає нормою. Помітно активізувалася ця робота за останні два роки, коли для сертифікації лісів і виробництво сертифікованої продукції зроблено більше, ніж за попередні тринадцять. Саме ця обставина й спонукала міжнародну Лісову опікунську раду до підвищення статусу її українського представництва до національного рівня, аби тепер київський офіс (до речі, другий на пострадянському просторі) та тепер уже його директор вагоміше й ще продуктивніше представляли FSC у відносинах із лісовими господарствами й виробниками продукції із деревини, з державними органами влади, сприяючи процесу сертифікації в лісогосподарській, деревообробній, товаровиробній галузях.
Директор національного представництва FSC Павло Кравець, своєю чергою, теж на цьому наголосив: «Створення національного представництва FSC відкриває нові можливості для реалізації потенціалу лісової галузі країни, соціальної та корпоративної відповідальності бізнесу, формування ринку відповідального споживання деревини й тим самим внеску в забезпечення сталого розвитку галузі й країни загалом».
На завершення додамо, що в церемонії офіційного відкриття офісу національного представництва міжнародної лісової опікунської ради також взяли участь представники органів центральної державної влади, галузевих асоціацій, сертифікованих лісових і деревообробних підприємств та інших соціально відповідальних компаній.
Контакти FSC:
030141, Україна, м. Київ,
Вул. Генерала Родимцева, 19, офіс 61
Тел./факс: +380445278370; +380442236845;
Моб. +380675023845
Email: p.kravets@ua.fsc.org; info.fsc.ukraine@gmail.com
www/facebook.com/FSC.Ukraine