Опалювальний сезон не за горами – хвилювання людей посилюється. Якою буде зима та як її пережити, турбує, без винятку, всіх жителів області. Не полишаючи надії на газове опалення, все ж думають і над альтернативою. Тому такий безцінний природній ресурс як дрова сьогодні виходить на передній план.
Щоденно у приватні повідомлення нам надходить маса питань по придбанню дров.
Зупинимось на питаннях самостійної заготівлі деревини людьми.
«Чи дозволяється громадянам збирати сухостій чи валіжник?»
Однозначно – «Ні!» Чому? Пояснюємо!
Відповідно до Лісового кодексу України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Поняття загальне використання закріплює за громадянами право безоплатно та без видачі спеціального дозволу збирати у лісі для власного споживання дикорослі трав’яні рослини, квіти, ягоди, горіхи, гриби та ін.
Поняття спеціального використання лісових ресурсів закріплює виключне право на заготівлю деревини за постійними лісокористувачами!
Заготівля деревини – це робота з підвищеною небезпекою для життя та здоров’я людини. Тому нею мають право займатися лише працівники із відповідною кваліфікацією.
Також це потребує видачі спеціального дозволу – лісорубного квитка. Форма лісового квитка і порядок його видачі визначаються законодавством.
Тоді як з заготівлею стиглої деревини чи заготівлею деревини у порядку проведення заходів по догляду за лісом питань не виникає, що не можна сказати про сухі, мертві чи повалені дерева.
Мертві стовбури дерев або їх частини, які лежать на поверхні ґрунту (вітровали, бурелом, сніговал, сніголам тощо) – все це лісові ресурси, які належить державі і знаходяться під її охороною.
Використовуються вони виключно власниками лісів або постійними лісокористувачами шляхом спеціального виду використання лісових ресурсів, тобто – заготівлі деревини.
При цьому! На визначених ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси й лише в тому об’ємі, що передбачені виданим спеціальним дозволом (лісорубним квитком).
Отже! Збирання вітровалу, бурелому, сніголаму, сніговалу тощо на території лісового фонду України громадянами, тобто самовільна заготівля лісових ресурсів всупереч установленому законом порядку, кваліфікуються як самоправство і підпадає під ознаки кримінального правопорушення передбаченого статтею 185 Кримінального кодексу України (крадіжка)! А це тягне за собою накладання штрафу та сплату завданих збитків.
Тому! Шановні громадяни, пам’ятайте, що не знання законів не звільняє вас від відповідальності. Беручи без спеціального дозволу в лісі «валіжник», ви автоматично стаєте злочинцем.
А ще варто пам’ятати, що підлягають збереженню й окремі повалені сухостійні дерева, які слугують середовищем існування та захисту інших об’єктів живої природи, про що робиться відмітка у матеріалах відводу та лісорубному квитку.
Тобто самостійно збираючи сушняк у лісі ви завдаєте шкоди і тваринам, які знайшли собі прихисток.