Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Конотопські лісівники показали журналістам як визначають дерева для санітарної рубки

Новини лісгоспів 19 Серпня 2020

Як проводиться санітарна рубка лісу? Хто вирішує, які дерева хворі і небезпечні для лісу? Як звичайна людина може перевірити законність рубки? Подібні питання часто хвилюють громадськість. Детальну відповідь на них дали журналістам «Путивльських відомостей» конотопські лісівники, запросивши останніх на один із робочих виїздів у лісові масиви Путивльського лісництва Конотопського лісгоспу – серце історичної Путивльщини – Спадщанський ліс. Про свої враження від поїздки у РЛП «Сеймський» розповіла на шпальтах газети кореспондент Алла Ситовська.

 

«Ліс у наших руках»

Рано-вранці спеціалізована бригада по відводам лісосік навідалась у гущавину Спадщанського лісу, де розгулялись шкідники-короїди. Мета візиту – обстежити заражені дерева і визначити ділянку для вибіркової санітарної рубки.

Короїди починають свою роботу, заселяючи личинки у верхівках сосни. Під дією цього шкідника крони слабшають і дерево виснажується.

Якщо сосна заражена короїдом, шанси вижити у неї мінімальні, – говорить лісничий Путивльського лісництва Володимир Жаровський. – Але поки шкідник знаходиться у кроні, деревина ще придатна. Це все ще «ділова деревина», а не «дрова», і її цілком ще можна використовувати у будівництві. Дерево потрібно як можна скоріше прибрати з лісу, а гілки і хвою спалити, щоб не допустити розселення комах.

Але, як правило, після верхівкового короїда приходить і його «родич» – короїд-стенограф, який живе, безпосередньо, під корою. У цьому випадку деревина досить швидко втрачає цінність і стає дров’яною. Такі дерева також необхідно максимально швидко зрубати і вивезти з лісу.

На хворих деревах лісівники ставлять клейма, заміряють діаметр і кожне дерево вносять у відомість. Інструменти для нанесення клейма мають унікальні відбитки і закріплені за окремим спеціалістом.

Перед початком рубки лісгосп отримав масу дозволів. Спеціаліст департаменту екології, лісопатолог і представники РЛП «Сеймський» перевірили цю ділянку. Після цього науково-технічна рада «Сеймського» дає свій висновок і згоду на рубку. Громада також бере активну участь у процесі відводу дерев на лісосіках.

Для візуального визначення на місці рубки встановлюють лісогосподарські стовпчики. На них зазначають номери кварталів і ділянок лісу, рік господарського заходу, призначення і площа рубки.

Окрім того, ділянка, відведена у санітарну рубку, заноситься на карту за допомогою інструментів GPS-навігації. Працівники лісгоспу і пересічні громадяни можуть подивитись інформацію про ділянку на екрані свого смартфону.

Номер ділянки, призначення рубки, наявність лісорубного квитка відображено в онлайн-карті на сайті LK.UKRFOREST.COM.

Також Конотопський лісгосп систематично оприлюднює на своєму сайті дані про свою діяльність по всім лісництвам, у тому числі і по Путивльському.

Алла Ситовська