Робота підприємств в осінньо-зимовий сезон викликає особливе занепокоєння. Адже ріст ціни на газ суттєво спустошує гаманці господарів, а що вже говорити про підприємства, в більшості з яких за невтішною «газовою» ціновою політикою витрати на опалення приміщень не прораховуються? У цей складний в погодному і витратний в економічному плані період року лісівники Сумщини працюють без додаткових витрат.
Вже понад 10 років 36 котелень лісогосподарських підприємств використовують альтернативні види палива – відходи лісопиляння. Це дає високу якістю теплозабезпечення, забезпечує безвідходне виробництво і, поряд з цим, дозволяє щомісяця заощаджувати більше мільйона гривень!
До придбаних раніше, цьогоріч додалося ще два потужних енергозберігаючих котли марки КРІГЕР КВм (а)-082 з механічною подачею сипучого палива у Середино-Будському та Шосткинському лісгоспах.
Шосткинські лісівники встановили додатковий котел у котельному комплексі мехлісодільниці, де зосереджені всі основні виробничі потужності підприємства.
«Через збільшення потужностей виробництва в попередні роки, одного котла не вистачало для роботи сушильних камер та опалення в зимовий період всіх приміщень мехлісодільниці, тому було прийнято рішення про встановлення додаткового котла. В якості палива для даного котла використовуються відходи виробництва (тирса). Перевагами котла є тривалість горіння палива, екологічність в роботі, можливість опалення досить великого об’єму приміщень. Заводський термін експлуатації даного котла складає 20 років», – коментує придбання директор Шосткинського лісгоспу Микола Бут.
Середино-будських лісівників до встановлення додаткового котла теж спонукало розширення виробничих потужностей.
«У 2015 році підприємство придбало та ввело в експлуатацію сушильну камеру LUKA-75. Це дало додаткові можливості по реалізації сухих пиломатеріалів. Сушіння пиломатеріалів та опалення всіх будівель і споруд центрального офісу здійснювалось одним котлом марки “Кригер” КВм(а) — 0.82, що мало великий ризик у разі проведення будь-яких робіт з обслуговування котла. Крім того, у 2018 році ми установили другу сушильну камеру LUKA-75, що значно підвищило навантаження на роботу котла, оскільки збільшився об`єм одночасного сушіння вже не 75 м3 – це потужність однієї камери, а 150 м3. Проаналізували ситуацію й прийняли рішення придбати та установити другий котел цієї ж марки “Кригер” КВм(а) — 0.82», – коментує доцільність придбання директор Середино-Будського лісгоспу Олександр Плужников.
Восени у стислі терміни середино-будські лісівники модернізували котельню, встановили та провели всі необхідні пуско-налагоджувальні роботи щодо роботи двух котлів.
На сьогодні обидва лісгоспи: Середино-Будський і Шосткинський мають можливість експлуатувати котли, як по одному, так і разом, що знімає ризик у будь-яких можливих нештатних ситуаціях сушіння або опалення будівель.
Інвестування коштів у розвиток виробничої бази, придбання сучасної техніки та засобів догляду за лісом, впровадження на підприємствах безвідходного виробництва – це те, що дає можливість сумським лісгоспам, вкладаючи кошти, у подальшому лише заощаджувати.
Загалом у 2020 році капітальні інвестиції держпідприємств Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства склали 16,9 млн. грн.