У лісовому розсаднику Велико-Бобрицького лісництва Краснопільського лісгоспу кипить робота. Лісівники плекають перші сходи, прополюють рядки, зрихлюють міжряддя.
«Звичайно, зараз обробка ґрунту при догляді за лісовими культурами проводиться механізовано за допомогою мульчерів та важких борон, сікорами та культиваторами Штиль. Але без сапки все одно не обійтись, і вона залишається незміннім помічником у лісовому господарстві», – говорить лісничий Ігор Козловський.
Щодо останнього інструменту – сапки – ми почули від лісничого цілу історію, варту уваги і поширення.
«Вчені стверджують, що цей інструмент з’явився ще в епоху мезоліту, коли людина тільки почала займатися працею, пов’язаною з обробкою землі. І першим господарським знаряддям була загострена гілка або камінь. Універсальний інструмент, який можна використовувати як для рихлення і перевертання землі, так і для викопування корінців.
А коли до загостреної палки людина здогадалася пристосувати ручку, то це значно збільшило силу, необхідну при роботі. Так з’явився всім знайомий легендарний інструмент, що носить різні імена – сапка, мотига, кирка, кетмень.
І на останок. Мотига зображується на гербах Анголи, Танзанії та Мозмбіку а у Киргизії навіть вирішили прославити сапку, встановивши їй пам’ятник вагою три тони і довжиною 22 метри!», – розповів Ігор Миколайович.
А ви про це знали?