Ніжинський лісгосп

IMG_7078

Поговоримо з ніжинським лісом

Ліси Ніжинського державного лісогосподарського підприємства   розташовані на межі переходу північно-поліської географічно-кліматичної зони до лісостепової. Сосновий ліс змінюється дубовими дібровами чи березовими гаями, немов  «поясами» кленів та ясенів. А щоб зелені  масиви були завжди молодими й дужими  і служили нинішнім та  прийдешнім поколінням ,  сьогодні дбають у кожному лісництві: Новоселицькому і Носівському, Іржавському і Кобижчанському,  Дроздівському і Мринському, Вертіївському й Коляжинському.

Загальна площа ніжинських лісів — 47 511 тисяч гектарів. А держлісгосп досяг поважного віку : він був організований у передвоєнному 1936 році.

«Лісові культури були, є і будуть «обличчям» нашого підприємства», — стверджує його директор Юрій Болоховець.

За останнє десятиріччя  у   ніжинців створювалося по 180-190 гектарів лісових культур щороку. ( За головними породами: сосна звичайна — 90 га і дуб звичайний — 78  га).

Крім того, створюються лісові культури ялини і вільхи чорної, берези і дуба північного.

Отож кожного року вирощується 2300 тис. штук стандартних сіянців.

Ніжинські лісівники  у дружбі з наукою і вміло експериментують. З 2008 року вони займаються вирощуванням сіянців дуба звичайного із закритою кореневою системою. А з 2013 року в лісгоспі почали вирощувати також сіянці модрини та сосни звичайної у закритому грунті.

З цією метою  було збудовано три теплиці, де вирощується 50 тис. штук сіянців. І для зеленого живцювання побудовані теплиця та парники. Тут ростуть декоративні породи: самшит, різні види ялівця, туя. У шкільних відділеннях теж вирощуються  декоративні саджанці.

У держлісгоспі функціонує постійна насіннєва база, яка представлена постійними лісонасіннєвими ділянками, генетичними резерватами, плюсовими деревами та плюсовими насадженнями. Її площа займає 241,7 га.

Щорічна заготівля лісового насіння   у  господарстві становить 6-7 тонн, а в «урожайні» роки  — 10-15 тонн насіння дуба звичайного.

Нині збільшився і асортимент порід. (Торік підприємство заготовило лісового насіння в асортименті 14-ти).

Завдяки генетичним резерватам, лісівники отримують високоякісний матеріал для закладання високопродуктивних та біологічно-стійких зелених масивів. У лісгоспі нараховується 55,9 га генетичних резерватів. Серед них: модрина європейська — 5,0 га; сосна Веймутова —1,6 га; дуб північний (бореальний) —1,4 га; дуб звичайний —47,9 га.

Варто підкреслити, що всі генетичні резервати — унікальні насадження, до складу яких входять реліктові дерева.

Господарство має постійну лісонасінневу ділянку модрини європейської (генетичний резерват). Вік насадження «переступив» столітній рубіж.

У держлісгоспі є й  спеціальна площа під експериментальні культури ялини європейської та модрини європейської. Ведуться спостереження за приживлюваністю, розвитком і ростом різних порід. (Відомо, що найкращі культури модрини  — це змішані культури з дубом, буком, ялиною і ялицею).

З модриною на Чернігівщині пов’язуються неабиякі сподівання:  дерево невибагливе до природних умов, міцне,  вічнозелене.

Проводячи досліди,  працівники держлісгоспу  вірять: ця культура освоїться у Сіверському краї, приживеться.

Ніжинці вміло поєднують «красиве і корисне». Минулого року пролягла  нова лісова дорога у Кобижчанському лісництві  і покращила «спілкування» між населеними пунктами  Бобровицького та Носівського районів. Не  викликає жодних нарікань і збудована в попередні роки «лісовичка», якою  зручно добиратися до Бобровицького нижнього складу. На ньому потужно працює  сучасний дровокольний верстат. Заготовлені дрова можна придбати будь-якої пори року.

Відома далеко за межами нашої області і продукція Мринського паркетного цеху.

…Радують мальовничі ландшафти ніжинських лісів і запрошують відвідати  їхні шати. До послуг гостей гарні рекреаційні пункти, де зараз святкуються  дні народження, проходять весілля,  змістовні вихідні. Особливою вигадкою і майстерністю приваблюють  ці  місця відпочинку у Вертіївському лісництві. Ще у 80-і роки минулого століття очільник чернігівських лісівників Йосип Райчинець і директор Ніжинського лісгоспзагу  Григорій Берізка  започаткували рекреацію у регіоні.

За прикладом своїх  добрянських колег ніжинські лісівники активно працюють над впровадженням екологічного туризму.

IMG_7160

IMG_7879

IMG_7111 IMG_7438 IMG_7631

IMG_6822 IMG_6934 IMG_7239

IMG_7744

IMG_7019

IMG_3462

IMG_3742

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Мапа

Погода у Чернігові
Календар
Вересень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
© 2024 Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства