Остерський військ. лісгосп
Науковець, лісівник із багаторічним стажем очолив державне лісове господарство. 16 серпня 2017 року начальник Чернігівського ОУЛМГ Олександр Демченко представив Володимира Брайка в якості нового керівника держпідприємства «Остерський військовий лісгосп».
Володимир Борисович спадковий лісівник. Має повну вищу освіту за спеціальністю «лісове господарство». Володимир Брайко може похвалитися неабиякими здобутками на науковій ниві. Він є кандидатом сільськогосподарських наук за спеціальністю «лісознавство та лісівництво», за плечима має 38 років загального трудового стажу.
Новий директор має строкату трудову біографію: тривалий час він працював в лісовій галузі, був радником голови Чернігівської ОДА, виконував обов’язки голови Чернігівської РДА, очолював «Зеленбуд» Чернігівської міськради, був заступником головного директора-головним інженером КП «Чернігівоблагроліс», є діючим доцентом Чернігівського національного технологічного університету.
Начальник Чернігівського ОУЛМГ Олександр Демченко покладає особливі надії на використання новим директором наукового потенціалу у веденні лісового господарства.
«Не сумніваюсь, що досвід Володимира Брайка буде реалізовано на практиці, – висловив упевненість Олександр Григорович. – Але найголовніше – це згуртований колектив та вирішення виробничих проблем, яких тут за останні два роки накопичилося чимало».
Присутній на офіційному представленні голова Козелецької РДА Володимир Швед, побажав новому керівникові працювати на благо громади та краю.
Поповнення у лісівничій родині
До дружної родини одинадцяти держлісгоспів, що є структурними підрозділами обласного управління лісового та мисливського господарства, Остерський військовий приєднався у лютому 2013 року, ставши його дванадцятим підрозділом.
Це підприємство — одне з наймолодших у чернігівській лісівничій «сім’ї».
Остерський військовий лісгосп організовувався у повоєнний період, у 1950 році, — на базі лісів Карпилівської та Остерської лісових дач площею 10 452 гектари.
Перше лісовпорядкування у новоствореному господарстві було проведено тоді ж, у 1950 році., а в 2005-му — базове лісовпорядкування. За його результатами площа лісгоспу зменшилася до 16 617 га — за рахунок виключення земель спеціального призначення та забудовних земель.
Характерною управлінською ознакою господарювання військових лісівників є те, що територія підприємства не поділена на лісництва, а складається з 5 майстерських лісогосподарських дільниць. Кількість лісових кварталів налічує 344 одиниці . Середня площа лісового кварталу — 48 гектарів.
Сьогодні ДП «Остерський військовий лісгосп» входить до числа найбільших платників податків у Козелецькому районі, в якому він розташований.
Колектив очолює досвідчений лісівник Валентин Судак, що до цього двадцять років пропрацював головним лісничим Остерського держлісгоспу. Новий керівник і родом з цих місць, зі старовинного села Морівськ. З дитинства йому добре знайомі всі стежки навколишніх лісів. І професію собі Валентин Судак обрав лісівничу. До рідного краю він повернувся після закінчення Української сільськогосподарської академії і пройшов велику школу в Остерському держлісгоспі.
Зараз новий керівник впроваджує на своєму підприємстві все краще з колишнього місця роботи. Так, з метою охорони лісових масивів від пожеж тут максимум уваги приділяється зміцненню матеріальної бази пожежного нагляду. Адже неподалік проводяться військові навчання, тому нерідко виникають лісові пожежі. Отож потрібно завжди бути напоготові. (Кілька років тому Валентин Судак брав активну участь у ліквідації пожежі в Косачівському лісництві, яка завдала відчутної шкоди лісам Остерщини).
Вже до травневих свят у військовому держлісгоспі було встановлено камеру відеоспостереження. Біля контори з’явилася 50-метрова вежа, що дозволяє з’єднати оглядові радіуси з сусідніми вежами спостереження сумісних лісокористувачів.
Як і в інших лісгоспах Чернігівщини, у військовому домінуючою турботою є лісовідновлення. У минулому році господарством було засаджено 92, 2 гектара молодого лісу. Навесні 2014 року заліснено — 67,6 га.
Майбутнє свого підприємства остерські військові лісівники пов’язують передусім з повним переходом на механізований догляд за лісовими культурами.
Господарство має два лісові розсадники. Збудовані також два короби для вирощування посадкового матеріалу і намічено будівництво теплиці — для сіянців сосни звичайної у закритому грунті. У найближчих планах — вирощування декоративно-садивного матеріалу.
Завдяки умільцям-раціоналізаторам у Остерському держлісгоспі на електрокарі вмонтовано пристрій, що безперебійно і швидко завантажує ліс-кругляк у контейнери.
Валентин Судак запозичив це «ноу-хау» і для військового лісогосподарського підприємства. Після приходу нового директора відразу збудували рампу для механічного завантаження лісу-кругляку. Подія для колективу знакова: навіть червону стрічку перерізали, коли відкривали цей майданчик.
Слід зауважити, що військовий лісгосп розташований далеко від залізниці, тому його керівництво активно налагоджує контакти із замовниками і автоперевізниками. Тепер замовників вистачає, адже Київ знаходиться всього за 65 км.
Між іншим, на кордоні з Київською областю, на трасі Гончарівськ- Київ, підприємство облаштувало рекреаційний пункт із затишними альтанками і мангалом. Він запрошує відвідувачів і відпочивати змістовно, і проводити в такому гарному місці різноманітні святкові заходи.