Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Лісовідновлення та лісорозведення

Роки2018201920202021
Всього відтворення лісів, га 1111,01133,01232,51508,6

Пріоритетним напрямком розвитку лісогосподарської галузі на сьогодні є забезпечення розширеного відтворення лісів.

Одночасно з лісовідновленням лісівники також систематично працюють над питанням збільшення лісистості області, створюючи нові ліси на землях, що раніше не були вкритими лісовою рослинністю.

Головна мета – збільшення лісистості області до оптимального рівня 20%.

Лісові культури – це штучно створені лісові насадження, методом висаджування сіянців, саджанців, живців дерев і чагарників чи висіванням їхнього насіння.

Лісорозведення – створення лісових культур на землях, які раніше не були зайняті лісом.

Лісогосподарськими підприємствами Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства у 2022 році проведено значні об’єми робіт із лісокультурного виробництва. Протягом весняного періоду 2022 відтворено лісів  на землях лісового фонду. В тому числі:

⬤  садіння та висівання лісу   –  885,1 га,

з них нові ліси  –  44,2 га

⬤  сприяння природному відновленню та природне зарощування – 69,2 га.

Відповідно до вимог «Інструкції з проектування технічного приймання, обліку та оцінки якості лісокультурних об’єктів», підприємствами облуправління лісового та мисливського господарства проведено технічне приймання лісокультурних робіт – лісових розсадників, шкілок, плантацій, лісових культур та ділянок природного поновлення. З оцінкою «дуже добре» створено – 9% лісових культур, «добре» – 75,7%, «задовільно» – 15,05%.

Плани лісонасаджень дивись тут https://n.forest.gov.ua/vidkryti-dani/plany-lisonasadzhen/

Заготівля лісового насіння

  лісонасіннєві плантації – 45,6 га;

  випробні культури – 28,9 га;

  генетичні резервати – 518,9 га;

  постійні лісонасіннєві ділянки – 642,3 га;

  плюсові насадження – 69,8 га;

Окрім цього відібрано 174 шт. плюсових дерев.

Вирощування садивного матеріалу

Вирощування садивного матеріалу сконцетровано на 19-х постійних  лісових розсадниках.

Щорічно на розсадниках підприємств вирощується понад 10 млн шт. стандартного садивного матеріалу, в тому числі головних порід – сосни звичайної 7,5 млн та дуба звичайного не менше 3 млн шт. При цьому за останні роки значно збільшено вирощування сіянців ялини звичайної, модрини європейської, ясена звичайного, вільхи чорної та берези повислої.

У 2022 році висіяно лісового насіння  в розсадниках на площі 5,53 га. Очікуваний вихід стандартних сіянців 7,8 млн. Така кількість садивного матеріалу в повній мірі забезпечить потреби лісогосподарських підприємств при проведенні лісовідновлювальних робіт та лісорозведення.

На постійних розсадниках, крім сіянців та саджанців, необхідних для лісовідновлення та лісорозведення, вирощується значна кількість саджанців декоративних порід для озеленення. Щорічний об’єм стандартних саджанців для потреб озеленення становить 63 тисяч штук. Щорічний об’єм доглядів за лісовими культурами становить 12 тисяч гектарів. У 2021 році було висаджено 7,084,1 тис. шт. саджанців, з них по програмі Президента України «Зелена країна» (при плануванні 707,0 тис. шт.) лісгоспами було висаджено 1036,2 тис. дерев.