Екскурсія до Горбачівського та Іржавського лісництв
Студенти першого, другого та четвертого курсів ННІ Управління та адміністрування Чернігівського НТУ за напрямом підготовки «Лісове і садово-паркове господарство» та викладачі кафедри природокористування і техногенної безпеки кандидат сільськогосподарських наук, доцент Л.В. Дем’яненко та А.М. Савоськіна під час екскурсії до Горбачівського лісництва (ДП «Остерське лісове господарство») та до Іржавського лісництва (ДП «Ніжинське лісове господарство») Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства ознайомилися з основними напрямами їхньої діяльності.
Господарі проінформували гостей про те, що Горбачівське лісництво має площу 3342,0 га і є структурним підрозділом Остерського лісгоспу. Лісничий Андрій Григорович Падій та старший майстер розсадника Володимир Іванович Тимчук ознайомили студентів зі структурою розсадника, способами розмноження, асортиментом деревних порід та їх культиварів.
Екскурсанти також довідалися, що у теплиці та парниках вирощують сіянці сосни звичайної (Pinus sylvestris L.) як насіннєвим, так і здебільшого вегетативним способами, розмножують значну кількість деревних рослин (кипарисовик Лавсона (Chamaecyparis lausoniana (Andr.) Parl.), метасеквойя гліптостробоподібна (Metasequoia glyptostroboides Hu et Cheng), модрина європейська (Larix decidua Mill.), туя західна (Thuja occidentalis L.), ялина колюча (Picea pungens Engelm.), ялівець горизонтальний (Juniperus horizontalis Moench), ялівець лускатий (Juniperus squаmata Lamb.), форзиція європейська (Forsythia europaea Degen et Bald.), гіркокаштан кінський (Aesculus hippocastanum L.), калина звичайна (Viburnum opulus L.), самшит вічнозелений (Buxus sempervirens L.), магонія падуболиста (Mahonia aquifolium Natt.), багато інших та 76 їх культиварів.
Лісничий Іржавського лісництва Володимир Михайлович Шапошник та його помічник Дмитро Анатолійович Колесник також ознайомили студентів із структурою їхнього розсадника. Відвідувачі оглянули парники, де шляхом зеленого живцювання розмножують самшит вічнозелений (Buxus sempervirens L.), тую західну (Thuja occidentalis L.) та інші деревні рослини.
З’ясувалося, що іще у 2007 році тут створена експериментальна ділянка, на якій одночасно висадили сосну звичайну (Pinus sylvestris L.), ялину європейську (Рісеа abies (L.) Karst.) та модрину європейську (Larix decidua Mill.). І саме модрина у результаті дала найбільший приріст.
Відвідувачі мали можливість оглянути і постійні насіннєві ділянки дуба червоного (Quercus rubra L.) та сосни Веймутова (Pinus strobus L.) віком до 107 років. Виявляється, насадження модрини європейської, що зростають на території Іржавського лісництва з 1908 року, є генетичним резерватом Чернігівщини.
Загалом екскурсія видалася цікавою, а завдяки обізнаним екскурсоводам ще й надзвичайно інформативною, пізнавальною. Студенти закріпили здобуті теоретичні знання з таких дисциплін, як дендрологія, лісова селекція, лісові культури, лісова фітопатологія, таксація, на власні очі побачили, наскільки нелегка праця лісівників у розсадниках, ознайомилися з багатьма проблемами працівників галузі, а тому глибше усвідомили важливість обраного ними фаху.
Л.В. Дем’яненко,
кандидат сільськогосподарських наук, доцент,
викладач кафедри природокористування та техногенної безпеки