Гаряча пора: збережемо ліс та врожай від пожежі!
Для відпочивальників літо у розпалі, а в лісівників – посилена охорона лісів від пожеж. Під час пожежонебезпечного періоду зростає імовірність пожежі в лісі з настанням жнив. Адже саме під час дозрівання і збирання зернових культур різко підвищується небезпека виникнення пожеж на хлібних ланах та в заготівельних пунктах. Дозрілі на полях зернові культури є сухими і легкозаймистими, особливо в умовах сухої та спекотної погоди. Лише завдяки вітру невеличкі осередки вогню в полі можуть стати причиною масштабної пожежі в лісових масивах, які межують із полями. Тому для аграріїв збирання врожаю – найважливіший період, а для лісівників час посиленої уваги.
Лісівники наголошують, що в період збирання врожаю, категорично забороняється: спалювати стерню, післяжнивні залишки, розводити багаття на полях, зокрема й на тих, де жнива закінчилися, викидати недопалки в бік полів. За декілька годин неконтрольована пожежа може знищити цілі лісові масиви і завдати великих збитків.
Для лісової охорони у пожежонебезпечний період захист лісів від пожеж є головним завданням. З метою попередження лісових пожеж і мінімізації їх наслідків державним підприємством «Чернігівське лісове господарство» щорічно здійснюється комплекс організаційних, профілактичних та попереджувальних заходів:
– видається розпорядження щодо заборони відвідування лісів і в’їзду в них транспортних засобів;
– здійснюється контроль за випалювання сухої рослинності за межами лісового фонду, залишки на сільгоспугіддях, очерету в заплавах річок біля лісового масиву;
– проводяться рейди з профілактики лісових пожеж;
– здійснюється відео-спостереження за лісовими масивами;
– створюються мінералізовані смуги;
– біля лісових масивів вздовж доріг загального користування та у місцях відпочинку населення встановлюються аншлаги, білборди на протипожежну тематику;
– публікуються у засобах масової інформації звернення до громадян з питань дотримання вимог пожежної безпеки, проводиться пояснювальна робота з відпочиваючими та місцевими жителями у формі бесід;
– постійно оновлюються та перевіряються засоби для гасіння пожежі в лісовому господарстві.
Варто додати, що у зв’язку з встановленням найвищого 5 класу пожежної небезпеки, рейдові бригади у складі працівників державної лісової охорони ДП “Чернігівський лісгосп”, впродовж вихідних та святкових днів проводять профілактичні заходи щодо попередження виникнення осередків пожеж в лісових масивах Менського, Чернігівського та Ріпкинського районах.
За І півріччя 2020 року в ДП «Чернігівський лісгосп» створено мінералізованих смуг протяжністю 647 км. та 788 км. догляду за мінералізованими смугами.
На порушників правил протипожежної безпеки чекає відповідальність! У відповідності до статті 105 Лісового Кодексу України «Відповідальність за порушення лісового законодавства», – винні несуть адміністративну відповідальність, а якщо порушення вищезгаданої статті веде за собою знищення, або пошкодження лісу – притягаються до кримінальної відповідальності.
Лісівники також нагадують, що за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом одним із видів покарання – штраф від 91 800 до 153 000 гривень.
Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах каратимуть штрафами від 3 060 до 6 120 гривень (було – від 170 до 340 гривень).
Тож бажаємо аграріям гарних врожаїв, а лісовій охороні – легкої служби на захист лісу! Бережіть довкілля на власному прикладі, адже зберегти ліс від вогню легше, ніж його загасити.
За інформацією Державного підприємства
«Чернігівське лісове господарство»