Лісорозсадницька справа та вирощування лісових культур
Саме ця важлива тема була обрана для семінару головних лісничих державних лісогосподарських підприємств Чернігівського ОУЛМГ, який відбувся на базі ДП «Добрянське лісове господарство».
Така тема навчання для головних лісничих продиктована самим життям і необхідністю підвищення ефективності лісівничої галузі Сіверянського краю.
Станом на сьогодні загальна площа паспортизації об’єктів постійної лісонасіннєвої бази по управлінню становить 2685,3 гектара, в тому числі 42,3 гектара — лісонасіннєві плантації, 1264,8 гектара — генетичні резервати, 1362,5 — постійні насіннєві ділянки, 19,7 гектара — плюсові насадження та 174 плюсових дерев.
У підприємствах управління нараховується 99 розсадників загальною площею 42,85 гектара. Із них постійних 38 площею 27,59 гектара, тимчасових — 61 з площею 15,26 гектара. Окрім того, експлуатується 61 теплиця загальною площею 1,1 гектара, 113 коробів — 0,73 гектара і 0,08 гектара — парників, де щорічно вирощується близько 25 мільйонів штук стандартного садивного матеріалу деревних та чагарникових культур. Слід додати, що асортимент вирощування садивного матеріалу вже нараховує до 40 порід, який, до того ж, постійно збільшується.
Порадитись, обмінятися досвідом, щоб дати зразковий лад такому клопітному господарству на рівні сучасних вимог, головні лісничі і зібралися в ДП «Добрянське лісове господарство», де справу лісорозсадництва поставлено як слід.
Директор ДП «Добрянське лісове господарство» Іван Горохівський зустрів колег біля адмінбудівлі лісгоспу. Він розповів про реалії та здобутки очолюваного ним підприємства, наголосивши, що поліпшення лісорозсадницької справи та вирощування лісових культур — надважливе завдання для лісівників області, щоб підняти лісогосподарську галузь на вищий рівень.
Відкриваючи семінар, перший заступник начальника Чернігівського ОУЛМГ Юрій Пономаренко у вступному слові зосередив увагу головних лісничих державних лісогосподарських підприємств передовсім на таких важливих аспектах лісорозсадницької справи та вирощування лісових культур як збір лісового насіння з об’єктів постійної лісонасіннєвої бази, який слід довести до не менше як 40 відсотків. Не можна обходити увагою і постійне розширення об’єктів постійної лісонасіннєвої бази. Йдеться передусім про клонові та родинні плантації.
Перший заступник начальника ОУЛМГ наголошував на необхідності збільшення вирощування садивного матеріалу в контрольованому середовищі, на приведенні та утриманні в належному стані розсадників, теплиць і коробів. У виступі йшлося і про забезпечення сучасними системами поливу лісових та декоративних розсадників, а також теплиць, про збір насіння берези, липи, розширення асортименту збору деревних та чагарникових порід і своєчасну відправку насіння на перевірку.
Доповідач підкреслив, що при створенні проекту лісових культур слід обов’язково враховувати лісівничі вимоги, які забезпечують протипожежну охорону лісів. Юрій Пономаренко зосереджував також увагу учасників семінару на своєчасному догляді за лісовими культурами, на обробітку зрубів гербіцидами, на необхідності огороджування лісових культур від потрави дикими тваринами, а також на проведенні зеленого живцювання.
Оглянувши садибу Новояриловицького лісництва, тепличне господарство, шкілки по вирощуванню садивного матеріалу, системи відеонагляду за лісовими масивами, учасники семінару з великою цікавістю оглянули і дві новозбудовані теплиці, в яких каркас виконано з оцинкованого заліза, а покриття — з полікарбонатних матеріалів, що, власне, передбачає найбільш довготривале використання таких теплиць. Цей досвід, до речі, Добрянські лісівники запозичили у своїх сусідів—білорусів. Пояснення щодо демонстрацій об’єктів надавали головний лісничий ДП «Добрянське лісове господарство» Денис Землянко та лісничий Новояриловицького лісництва Михайло Мамоненко
Учасники семінару побували також у кварталі № 45 вид.2 Новояриловицького лісництва, де ознайомилися з роботою важкої борони для прокладання мінералізованих смуг.
Переїхавши у Добрянку, учасники семінару ознайомилися з роботою лісопожежної станції та пожежних водойм, системою відеонагляду за лісовими масивами, а також з тепличним господарством Добрянського лісництва.
Тут же, у Добрянському лісництві, гості відвідали квартал № 11 вид. 16, 17, 19 площею 1,6 гектара, де ознайомилися з лісовими культурами 2012 року закладання. У кварталі 34 вид.23 ознайомилися з тимчасовим лісовим розсадником площею 0,8 гектара, а в кварталі 88 вид 5.1 площею 2,1 гектара оглянули лісові культури 2014 року висадження. У кварталі № 117 вид. 12.1 — з лісовими культурами 2015 року висадження та ручним доглядом за ними в рядах. Пояснення під час демонстрації надавали лісничий Сергій Ковальчук та головний лісничий держпідприємства Денис Землянко.
У селі Олешня учасники семінару оглянули будівництво дороги лісогосподарського значення протяжністю 3,6 кілометра. Переїхавши до природного комплексу «Голубі озера» до місця відпочинку «Березовий гай», учасники семінару оглянули облаштування території.
В Олешнянському лісництві було підведено і підсумки семінару. Підводячи їх, начальник Чернігівського ОУЛМГ Андрій Пивовар наголосив, що у поточному році розробляються заходи та показники «Галузевої програми розвитку лісонасіннєвої справи на 2016—2020 роки» і важливо, щоб кожний, хто взяв участь у семінарі, вніс до цієї програми свої суттєві пропозиції.
Микола Тищенко, Чернігівське ОУЛМГ