Німецький професор навчав управляти вогнем

В Остерському військовому лісгоспі готові до будь-яких пожежних викликів. Упродовж двох років лісівники спільно із науковцями розробляли ефективну методику пожежогасіння. Результати вражають: якщо раніше до місця пожежі лісова охорона добиралася від тридцяти хвилин до кількох годин, то нині час реакції та прибуття становить 15-20 хвилин. Нещодавно в лісах Остерщини побував експерт із світовим ім’ям – директор Глобального центру моніторингу пожеж Йохан Георг Голдаммер, який високо оцінив методики остерських лісівників і передав їм частину власного досвіду.

 

Потрібні зміни до законодавства

Німецький професор Йохан Георг Голдаммер – науковець та експерт із пожежогасіння із світовим іменем. Доcвід німецького вченого важко переоцінити: він допомагав долати жахливі пожежі в Австралії, Африці, Америці, Греції. Нещодавно директор Глобального центру моніторингу пожеж з офіційним візитом відвідав Київ, а після – побував на Чернігівщині. Мета прибуття науковця – проведення польового тренінгу лісових пожежних та участь у Другому Національного круглому столі «Пожежі в природних і культурних ландшафтах України: розбудова цілісної системи охорони від пожеж у лісах та сільськогосподарських землях й в інших природних екосистемах».

Теоретична частина заходу відбулася у стінах Національного університету біоресурсів і природокористування України, на кафедрі лісівництва, якою завідує доктор сільськогосподарських наук професор Сергій Вікторович Зібцев.

За словами українського науковця, який водночас є керівником Регіонального Східноєропейського центру моніторингу пожеж, проблема пожеж у природних ландшафтах, в останні роки набуває все більшого значення для України, оскільки динаміка площі та кількості таких пожеж має зростаючий характер. Така ситуація зумовлена двома ключовими чинниками – погодно-кліматичними умовами та недосконалою нормативно-правовою базою.

«Згідно з даними, отриманими за допомогою супутникової системи МODIS, в середньому щорічно на території України виникає близько 6,5 тисяч пожеж у природних ландшафтах (пожежі на с/г землях, лісові пожежі, торф’яні), – каже професор. – Загальна середньорічна площа таких пожеж становить близько 3 мільйонів гектарів, переважна більшість з яких – сільськогосподарські пали, – продовжує він. – У країнах Європейського союзу проблему сільськогосподарських палів вирішено завдяки жорсткому законодавству, відповідальному ставленню до цієї проблеми органів влади та населення».

Відтак головною метою II Національного круглого столу було обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо негайного подолання кризової ситуації, що склалася у зв’язку із лісовими пожежами». Ухвалення таких змін значно допоможе у вирішенні питання підпалів.

 

Наближаються до американських нормативів

Практична частина круглого столу – польові тренінги – відбулася на території ДП «Остерський військовий лісгосп». Останні кілька років керівництво господарства серйозно працює над темою боротьби з пожежами. Що приховувати – у цій справі остерські лісівники досягли значних успіхів. Велика заслуга в цьому директора ДП «Остерський військовий лісгосп», кандидата сільськогосподарських наук Володимира Брайка.

«Враховуючи складну пожежну ситуацію в нашому лісгоспі, останні два роки ми розробляли низку заходів для ефективної боротьби з вогнем, – розповідає Володимир Борисович. – Треба було зробити серйозний детальний аналіз пожежної небезпеки лісів, намалювати графік кварталів, які найбільше потерпають від пожеж, проаналізувати технічний стан і можливості структурних підрозділів та кадрових резервів, – продовжує він. – Найголовніше у гасінні пожежі – це вчасні реакція та прибуття. Якщо раніше вони складали від 30 хвилин до декількох годин, то сьогодні ми наближаємось до американських нормативів – 15-20 хвилин».

Методика боротьби з лісовими пожежами набула високої ефективності після визначення трьох базових точок, між якими лісівники розподілили технічні засоби. Радіус від кожної бази до крайньої точки загорання складає 7-10 кілометрів. Задля виявлення епіцентру загорання спеціально закупили 8 нових мотоциклів, для покращення комунікації – обладнали автівки радіостанціями. До того ж поставили у лісі вежу, на якій встановили камери відеоспостереження. Всі відеосигнали надходять і опрацьовуються оператором у центральному пункті спостереження.

 

«Сьогодні я на 100 відсотків задоволений тим, як лісова охорона відпрацьовує кожну пожежу»

Директор Глобального центру моніторингу пожеж Йохан Георг Голдаммер високо оцінив старання лісівників Остерського військового лісгоспу. На території, яку обслуговує підприємство, німецький професор провів практичний тренінг для працівників. Під час польового виїзду лісові охоронці штучно випалювали ділянку та навчались управляти вогнем.

«Ми вдячні професору за високу оцінку нашої роботи і за той неоціненний досвід, яким він поділився з нами, – говорить Володимир Брайко. – Сьогодні я на 100 відсотків задоволений тим, як лісова охорона відпрацьовує кожну пожежу. Останні за два тижні 16 бойових виїздів вкотре підтвердили високий рівень готовності наших вогнеборців».

Взаємодія працівників ДП «Остерський військовий лісгосп» з наукою не обмежується лише навчанням. У рамках теоретичного тренінгу разом із провідними науковцями лісівники випустили довідник лісового пожежного.

«Довідник адаптований під наші території, але там є і вимоги з техніки безпеки, медичної допомоги, пошуку зниклого в лісі, є таблиці, як правильно має поводитись керівник пожежної команди, – пояснює директор підприємства Володимир Брайко. – Цей польовий довідник слугуватиме кожному члену лісової охорони як кишенькова настанова».

 

Микола ТИЩЕНКО, Чернігівське ОУЛМГ

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Мапа

Погода у Чернігові
Календар
Травень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
© 2024 Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства