Перш ніж відрізати – треба сім разів відміряти
Цю народну мудрість слід було врахувати ще до набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств», в якому в пункті 7 внесено зміни до ст. 273 та 273.1 Податкового кодексу, а саме: податок на лісові землі розподілено на земельний податок та рентну плату; розмір ставки податку на землю встановлюється органами місцевого самоврядування, територіальними громадами в межах 5% від нормативно-грошової оцінки цих земель.
Державним підприємством «Городнянський лісгосп» у 2017 році було нараховано
та сплачено до Державного бюджету рентної плати в сумі 8710 тис. грн., з яких 50 % – 4355 тис. грн. – повернуто до місцевого бюджету, до місцевого бюджету внесено 440 тис. грн., а земельного податку на нелісові землі – 398 тис. грн.
За перше півріччя 2018 року до Державного бюджету сплачено 2346 тис. грн., з яких 50%, тобто 1173 тис. грн. повернуто до місцевого бюджету, до місцевого бюджету надійшло 447 тис. грн., попневої плати та податку на нелісові землі 360 тис. грн.
Діючим законодавством передбачено, що податок на лісові землі справляється як складова рентної плати.
Цими змінами введено подвійне оподаткування для лісогосподарських підприємств.
Загальна площа лісових ділянок по ДП «Городнянський лісгосп» згідно Державних Актів на правокористування земельними ділянками складає 35216 га, з них площі лісових ділянок становлять 34279,7 га.
Виходячи зі ст.277 «Ставки земельного податку на земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено» розмір земельного податку в залежності від ставки податку може становити від 818,4 тис. грн. до 40918,1 тис. грн. на рік. Всього доходів на 2019 рік заплановано 95,3 млн. грн. Податкове навантаження заплановано 35,9%. При введенні цього податку за таких умов податкове навантаження зросте до 80 відсотків.
Введення цього податку, безумовно, вплине на збільшення собівартості продукції, що призведе до збільшення цін на лісопродукцію, в т.ч. на дрова мінімум вдвічі. А це негативно вплине на вітчизняного виробника, поставить під загрозу саме існування деревообробних підприємств і їхнє подальше банкрутство. Зупинка переробки деревини призведе і до зупинки лісогосподарських підприємств. А враховуючи те, що більшість лісогосподарських підприємств у сільській місцевості і є єдиним джерелом доходу місцевого населення, то в суспільстві зростатиме соціальна напруга внаслідок втрати роботи і засобів на існування.
Вважаємо, що ці зміни до Закону потрібно доопрацювати, бо лісові землі таки не можна прирівнювати до сільськогосподарських угідь. Тому ДП «Городнянський лісгосп» звертається з проханням до всіх зацікавлених сторін, депутатів місцевих рад, народних депутатів від Чернігівщини ініціювати відміну внесення змін до Податкового кодексу України в частині введення земельного податку на лісові землі.
За інформацією ДП «Городнянське лісове господарство»