Потрібно і любити ліс, і бути відповідальним за нього
У 2015 році лісогосподарські підприємства управління забезпечили відтворення лісів на площі 3127,0 га, що становить 125% завдання, в тому числі садіння і висівання лісу проведено на площі 2802,9 га, із них захисних лісових насаджень (нових лісів) на площі 209,0 га (105% завдання), залишено під природне поновлення 324,1 га. (130% завдання). В рахунок загальних обсягів лісових культур 2015 року створено 6,2 га плантаційних швидкоростучих лісових порід.
Створено лісових культур садивним матеріалом із насіння ПЛНБ площею 337,9 га, механізовано створено лісових культур на площі 292,9 га.
Створено 200,7 га дубових лісових культур (183% виконання програми «Діброва»), площа суцільних дубових зрубів 2015 року становила 170,3 га.
Заготовлено 32162,0 кг жолудів дуба звичайного (217% виконання програми «Діброва»).
Вирощено 2010,5 тис. шт. стандартного садивного матеріалу дуба звичайного (156% виконання програми «Діброва»).
За 5 років (з 2011 по 2015 р.) площа створення дубових лісових насаджень перевищила площу суцільних дубових зрубів на 105%.
Горіхоплідні, плодово-ягідні плантації та інші плантації створені на площі 108,2 га (138% завдання).
Площа суцільних зрубів всіх видів станом на 01.01.2016 рік становила 2193,2 га.
У 2015 році підприємства проводили оновлення техніки та ґрунтообробного обладнання для відтворення лісових насаджень. Закуплено 22 одиниці ґрунтового обладнання на суму 668,47 тис. грн.
У поточному році планується відтворити лісів на площі 2420,0 га, в тому числі 100,0 га захисних лісових насаджень на прийнятих деградованих, малопродуктивних сільськогосподарських землях, залишити під природне поновлення 240,0 га.
Для якісного створення лісових культур восени 2015 року проведено обробіток ґрунту на площі 1417,1 га (152%), з них 83,6 га – для створення нових лісів, хімічний обробіток зрубів проведений на площі 537,0 га, вирощено 22,3 млн. шт стандартного садивного матеріалу, в тому числі контрольованому середовищі 3,62 млн. шт.
По управлінню достатня кількість стандартного садивного матеріалу для проведення весняної лісокультурної кампанії.
Площа лісових розсадників становить 42,85 га, із них постійних – 27,59 га, тимчасових – 15,26 га.
З об’єктивних причин загинуло 21,9 га лісових культур, із них 2,5 га захисних лісових насаджень: від пошкодження хворобами і шкідниками в Корюківському підприємстві – 12,2 га, потрави дикими тваринами в Ніжинському – 3,9 га, Остерському військовому лісгоспі – 3,3 га, пожежі в Остерському підприємстві – 2,5 га.
Рівень механізації садіння лісових культур на зрубах по управлінню становив 9% відповідно в 2014 році 13%, на прийнятих деградованих, малопродуктивних сільськогосподарських землях 34% – 2014 році 23,1%.
За 5 років площа суцільних дубових зрубів перевищила площу створення дубових лісових насаджень у таких підприємствах: Городнянське, Добрянське, Корюківське, Семенівське, Холминське.
Заготовлено 13721 кг насіння з об’єктів постійної лісонасінневої бази, що становить 37% від загальної заготівлі насіння та не завжди підприємствами проводиться окремий облік даного насіння, вирощування з нього садивного матеріалу та створення лісових культур.
Нараховується 560,1 га прийнятих і незаліснених деградованих малопродуктивних сільськогосподарських земель, право постійного користування оформлено на площу 460,5 га (82%).
З врахуванням вищезазначеного та з метою своєчасного і якісного проведення лісокультурних робіт, забезпечення сталого розвитку лісокультурного виробництва на базі передових досягнень галузевої науки,
всім лісогосподарським підприємствам ОУЛМГ:
– Розглянути та довести на технічних нарадах обсяги відтворення лісів на 2016 рік до лісництв і вважати їх виконання. першочерговим завданням.
– Проаналізувати результати лісокультурного виробництва за 2015 рік.
– Забезпечити виконання робіт з лісорозведення на прийнятих землях, виключно після оформлення права користування земельними ділянками.
– Весняну лісокультурну компанію провести у найкоротший термін.
– Створити оперативні робочі групи із спеціалістів підприємств з метою забезпечення проведення в оптимальні терміни весняних лісокультурних робіт та забезпечення контролю за якістю їх виконання.
– Прискорити вивезення лісопродукції з лісосік та очищення їх від порубкових залишків.
– В першу чергу розробляти лісосіки головного користування 2016 року, де є загроза заростання акацією білою для проведення хімобробітку в літній період поточного року.
– Додатково обстежити лісові розсадники, теплиці, короба та проінформувати відділ лісового господарства про стан садивного матеріалу.
– Там, де це необхідно, облаштувати місця для зберігання садивного матеріалу.
– Забезпечувати максимально механізоване садіння лісу та механізований догляд за лісовими культурами в об’ємах, не менших за визначені лісокультурною Радою управління.
– Впроваджувати передові технології створення лісових культур і максимально використовувати можливості природного поновлення на прийнятих деградованих, малопродуктивних сільськогосподарських землях проводити глибоке розпушування ґрунту (РН-60, РЛ-70).
– Забезпечити вирощування стандартного садивного матеріалу в обсягах та асортименті, необхідних для проведення лісокультурних робіт восени 2016 року і весною 2017 року.
– Забезпечити в необхідній кількості закупівлю насіння модрини, для вирощування сіянців і введення їх в лісові культури.
– Забезпечити площу лісових розсадників таку, яка дає можливість застосовувати проведення сівозміни.
– Продовжувати вирощування стандартного садивного матеріалу для озеленення.
– Збільшити вирощування садивного матеріалу в контрольованому середовищі.
– Забезпечити в період весняної лісокультурної компанії створення горіхоплідної плантації фундука площею не менше 1 га.
– Використовувати в лісовому господарстві інсектициди, гербіциди та фунгіциди, дозволені для використання у лісовому господарстві.
– Проводити активну роз’яснювальну роботу в засобах масової інформації, на веб-сайтах про проведення лісокультурної компанії, необхідність збільшення площі лісів, проведення запланованих різноманітних заходів.
– Провести обстеження незімкнутих лісових культур на наявність пошкодження їх дикими тваринами та проінформувати відділ лісового господарства управління до 29.03.2016 року.
– Надати відділу лісового господарства управління до 13.05.2016 р. матеріали технічного приймання лісокультурних об’єктів.
– Постійно проводити оновлення лісогосподарської техніки та ґрунтообробного обладнання.
Володимир ПЕРЕВ’ЯЗКО,
головний спеціаліст відділу лісового господарства