Самосійним лісам – невідкладний громадський, лісогосподарський і правовий захист!

Саме до такого висновку приходять все більше й більше лісогосподарників, котрі вже переконалися в тому, що той безлад, який діється стосовно самосійних лісів – однієї з візитівок північного Полісся, потребує невідкладного громадського, лісогосподарського і правового захисту.

Ці самосійні ліси, хоч і  виросли на  колишніх колгоспних землях, вже непридатних для сільськогосподарського використання, але, тим не менше,  набувають вагомого значення, особливо за умов аномальних змін клімату та глобального потепління, коли кожний зелений острівець має слугувати для порятунку від обезводнення грунтів, малих річок та озер, захисту фауни і флори Полісся.

Адже підраховано, що самосійні ліси можуть збільшити лісистість України до 300 тисяч гектарів. А це особливо важливо, враховуючи нинішнє всихання стиглих лісів, майже масове  ураження їх хворобами і шкідниками.

Суттєвих результатів у вирішенні цієї гострої проблеми досягнуто Держлісагентством лісових ресурсів України.

Для збереження самозаліснених земель, на підставі наданої Держгеокадастром України інформації, державними лісогосподарськими підприємствами відповідно до чинного законодавства розпочато процедуру  приєднання самозаліснених ділянок до складу цих лісогосподарських підприємств Держлісагентства.

Відрадно, що народні депутати підтримали важливий для лісової галузі законопроєкт щодо збереження лісів, який встановлює правові та організаційні засади  ідентифікації та збереження самосійних лісів, спрощення та стимулювання процедури лісорозведення, забезпечення збереження пасовищ та сіножатей, забезпечення збереження лісів шляхом ускладнення процедури зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення та інших лісовкритих площ.

Зокрема, цим законопроєктом передбачено:

визначення механізму збереження самосійних лісів з подальшим веденням лісового господарства на цих територіях;

  • спрощення процедури ведення лісового господарства для постійних лісокористувачів та власників лісів на площі менше 100 гектарів;
  • надання Кабінету Міністрів України права погоджувати зміну цільового призначення лісів на землях всіх категорій, права надавати в постійне користування ліси державної форми власності для ведення лісового господарства;
  • введення заборони на використання інвазійних видів дерев при лісорозведенні;
  • спрощення процедури лісорозведення;
  • спрощення процедури переведення в землі лісогосподарського призначення земель приватної власності за наявності бажання власника;
  • підтвердження права власності на ліси для державних та комунальних лісогосподарських підприємств на основі планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування;
  • запровадження механізму викупу державою земельних ділянок для збереження територій природно-заповідного фонду та ведення лісового господарства.

З метою виконання Указу Президента України вiд 07.06.2021 № 228/2021 «Про деякi заходи щодо збереження та вiдтворення лiсiв», а також листа Державного агентства лiсових pecypciв України вiд 21.07.2021 № 02-18/5684- Чернiгiвське обласне управлiння лiсового та мисливського господарства   звернулося до голови Чернігівської облдержадміністрації Анни Коваленко з пропозицiєю терміново органiзувати та провести обласну нараду за участі представникiв облдержадмiнiстрацii, райдержадмiнiстрацiй, обласного управлiння лісового та мисливського господарства, Держгеокадастру і голiв об’єднаних територiальних громад з метою виявлення самозалiснених та придатних для створення лiсiв земельних дiлянок державної та комунальної форм власностi для їx подальшого використання і досягнення оптимальної лiсистостi України.

На зазначенiй нарадi запропоновано розглянути варiанти подальшого використання виявлених дiлянок для лiсорозведення. Щоб передати тaкі земельнi дiлянки до державних чи комунальних лісогосподарських пiдприємств для лiсорозведення. Слід розробити і механiзми створення державними чи комунальними лiсогосподарськими пiдприємствами нових лiсiв на таких дiлянках на умовах вiдповiдних договорiв з ОТГ (земельнi ділянки залишаються в ОТГ) за кошти мiсцевого чи державного бюджетiв, тощо.

Під час розгляду зазначеного питання, необхiдно врахувати інтереси об’єднаних територіальних громад у створенні нових робочих місць для практичної реалізації президентської екологічної ініціативи «Масштабне заліснення України», а також сприяти розробці та затвердженню обласної програми «Масштабне заліснення області» терміном на 10 років із залученням коштів екологічного фонду області та місцевих програм із заліснення.

У минулому році облдержадміністрація вперше за останні шість років провела інвентаризацію земель несільськогосподарського призначення. Загальна площа земельних ділянок різних категорій, які інвентаризували, — 10,4 тисячі гектарів, зокрема вкритих лісом — майже 3 тисячі. На це торік було виділено 2,6 мільйона гривень.  Робота триває.

По завершенню роботи буде створено повноцінну базу даних про земельні ресурси області та її природний потенціал. Влада отримає можливість постійно контролювати використання земель.

Як відомо, такі ліси виникли самостійно, коли зникали колгоспи.  На залишених землях повисівалися березові, соснові та ялинкові ліси там, де їм заманулося. І природа чинила мудро, бо, скажімо, переважна більшість земель колишніх районів Семенівського, Ріпкинського, Коропського, Козелецького, Корюківського, Новгород-Сіверського, Городнянського, Сновського, Чернігівського мають настільки низький бал ґрунту, що доцільніше там вирощувати ліси, ніж насичувати піски хімією в надії зібрати пристойні врожаї.

Доки ці землі не розпродано, а самосійні ліси не знищено. На жаль, подібні факти вже є.

Самосійні ліси, звісно, ще не доросли до періоду стиглості, але їх теж уже рубають. Попри те, що Україна має надзвичайно високу, порівняно із сусідами, розорюваність ґрунтів.

Щоб ефективно протидіяти знищенню самосійних лісів, необхідно продовжити інвентаризацію земель і змінити їхнє цільове призначення відповідно до результатів аудиту.

Лісогосподарські підприємства Чернігівського ОУЛМГ спільно з обласним Держгеокадастром вже визначають і уточнюють перелік таких ділянок та з’ясовують їхню категорію. Але передача земель можлива лише після інвентаризації та віднесення їх до земель лісогосподарського призначення.

Тим часом вже всі переконалися, що гриби та ягоди, розширення кормової бази для птахів і звірів також  свідчить про неабияку користь самосійних лісів.

Тож усі гуртом давайте збережемо самою природою подарований, але досі сповна не використаний, лісовий ресурс.

 

За інформацією Чернігівського ОУЛМГ

https://m.facebook.com/groups/535260350649198/permalink/969960433845852/

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Мапа

Погода у Чернігові
Календар
Травень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
© 2024 Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства