Соснові ліси Чернігівщини атакує небезпечний шкідник

На даний час на території України спостерігається масове всихання соснових насаджень в наслідок розмноження шкідників. Найбільш переважаючим видом шкідників є Верхівковий короїд та його супутники.  Навали короїда зазнала не тільки Україна. Його стрімке розмноження зафіксували у Білорусії, Польщі, Словаччині, Німеччині, Швейцарії та Румунії.

Ситуація щодо всихання площ в Чернігівській області набуває масового характеру. Площа вражених основних насаджень у підвідомчих підприємствах Чернігівського ОУЛМГ становить близько 10 тисяч гектарів.

Найбільш вражені насадження Чернігівського району ДП «Чернігівське лісове господарство», Ріпкінського району ДП «Добрянське лісове господарство» та Козелецького району ДП «Остерське лісове господарство». На інших територіях спостерігаються поодинокі вогнища, вражені шкідниками. Лісовою охороною підвідомчих підприємств постійно проводиться моніторинг щодо розповсюдження площ осередків шкідників, в результаті чого формуються санітарно-оздоровчі заходи в лісах.

12 вересня 2017 року на базі ДП «Добрянське лісове господарство» відбувся виїзний науково-виробничий семінар «Всихання соснових деревостанів: загрози поширення, заходи попередження» за участі начальника, директорів та головних лісничих державних підприємств лісового господарства Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства, наукових співробітників ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС», представників Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА, Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА.

Розпочався семінар на базі лісогосподарського підприємтсва ДП «Добрянське лісове господарство» зі вступного слова начальника Чернігівського ОУЛМГ Олександра Демченка, який повідомив, що проблема всихання соснових насаджень набула ознак надзвичайної ситуації в Українському Поліссі, Білорусі, частині європейських країн, і загострюється в лісовому фонді підприємств Чернігівської області, і наголосив, що визначення проблеми, усвідомлення її обсягів є першим кроком до її вирішення.

Начальник Чернігівського ОУЛМГ також зауважив, що проблема поширення всихання сосни у Чернігівській області набуває загрозливих масштабів і потребує дієвих засобів для негайного вирішення, розробки можливих способів ліквідації діючих та попередження виникнення нових осередків.

Узагальнюючи вітчизняний та зарубіжний науковий і виробничий досвід, директор ДП «Новгород-Сіверська лісова науково-дослідна станція», кандидат сільськогосподарських наук  Анатолій Жежкун запропонував такі можливі заходи попередження всихання сосняків та поширення в них шкідників.

Лісівничі заходи:

– своєчасне очищення лісосік із укладанням гілок товще 5 см у нижню частину куп, спалювання порубкових решток або подрібнення на технологічну тріску;

– проведення рубок головного користування, спрямованих на відтворення деревостанів природного походження;

– формування рубками догляду деревостанів мішаного складу;

  • своєчасне та термінове вилучення свіжозаселених стовбуровими шкідниками дерев шляхом проведення санітарних рубок.

Лісокультурні заходи:

– створення лісових культур мішаного складу;

– впровадження до схем змішування лісових культур деревних порід з південних областей держави (інтродуцентів) та акліматизованих екзотів, відповідно до типів лісорослинних умов: модрина європейська, сосна жовта, горіх чорний, клен, явір, клен татарський тощо.

Лісозахисні заходи:

– проведення нагляду, контролю та прогнозу поширення шкідників та хвороб лісу;

– обробіток заготовленої деревини інсектицидами (Гігант, Актара, Фастак, тощо);

– застосування феромонних пасток;

– принаджування корисних птахів для захисту лісових насаджень від шкідників.

Організаційні заходи:

– сприяння проведенню наукових досліджень з вивчення змін мікрокліматичних та гідрологічних показників лісів;

– узагальнення передового досвіду та новітніх технологій захисту лісів від шкідників та хвороб;

– внесення змін та доповнень до чинних нормативно-правових актів у сфері лісового господарства щодо проведення заходів з оздоровлення санітарного стану лісів та спрощення процедури їх погодження.

Учасниками семінару ухвалено рішення:

– Для визначення загрози поширення масового всихання сосни на всій території області в найкоротші терміни провести лісогосподарським підприємствам північної та північно-східної частини спільну роботу з ДП «Новгород-Сіверська ЛНДС» із залученням для обстеження масивів безпілотного літального апарата ДП «Ніжинський лісгосп».

– Зібрати розширену інформацію по лісгоспах щодо проблемних питань, які виникають при погодженні переліків заходів з оздоровлення санітарного стану лісів, відведенні санітарних рубок та їх проведенні, узагальнити інформацію по управлінню, визначити шляхи вирішення, підготувати пропозиції для Державного агентства лісових ресурсів України.

14 вересня начальником Чернігівського ОУЛМГ Олександром Демченком було видано Наказ «Щодо масового всихання насаджень», за яким директори лісогосподарських підприємств зобов’язані:

  1. До 24 вересня 2017 року провести інвентаризацію осередків шкідників і хвороб у соснових насадженнях з метою виявлення пошкоджених ділянок лісу та розрахунки витрат на розробку пошкоджених насаджень і відтворення на зрубах. Особливу увагу при обстеженні звернути на стан лісових насаджень, що межують з полями, суцільними рубками, лісовими культурами до 12 річного віку та на осередки кореневої губки, соснового пильщика та соснового шовкопряда.
  2. До 25 вересня 2017 року надати інформацію щодо інвентаризації осередків шкідників і хвороб у соснових насадженнях відділу лісового господарства управління згідно форми.
  3. Провести спільну роботу серед лісокористувачів, що входять до зони діяльності лісгоспів щодо своєчасності виявлення осередків шкідників в соснових насадженнях.
  4. Провести широку роз’яснювальну роботу щодо ситуації, викликаної масовим всиханням лісових насаджень сосни із місцевими органами влади та засобами масової інформації.

Відділи лісового господарства зобов’язані:

  1. Організувати в термін до 29 вересня 2017 року виїзди комісій, за участю представників місцевих органів влади, екологічних служб, громадськості, спеціалізованої служби лісозахисту, органів державної влади для прийняття рішень щодо визначення рівня надзвичайної ситуації внаслідок масового пошкодження лісів шкідниками та завданих ними збитків.
  2. До 1 жовтня 2017 року направити матеріали з обсягами площ осередків шкідників і хвороб у соснових насадженнях до територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області для прийняття рішення щодо визначення рівня надзвичайної ситуації.
  3. До 1 жовтня 2017 року проінформувати Держлісагенство України щодо обсягів площ осередків шкідників і хвороб виявлених під час інвентаризації.

Вікторія Паньок, головний спеціаліст відділу лісового господарства

 

 

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Мапа

Погода у Чернігові
Календар
Травень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
© 2024 Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства