У Ніжинському районі розстріляли стадо лосів

Цинічний випадок браконьєрства на Ніжинщині! Поблизу селища Лосинівка невідомі розстріляли мігруюче сімейство лосів. Від куль браконьєрів загинув молодий вожак та вагітна двійнею самка. Ще один підранок утік на болото і не повернувся. Охоронці мисливських угідь заледве не зловили зловмисників на гарячому. Ті саме намагалися забрати туші вбитих тварин. Одначе від лісової охорони браконьєрам вдалося втекти. Це не перший випадок браконьєрства на Ніжинщині. Мисливствознавці вголос заявляють про небувалий сплеск незаконного полювання, котре, на їхню думку, породила цілковита безкарність та вседозволеність.

 

Врятувалися тільки троє

 

Про родину мігруючих лосів охоронців мисливських угідь повідомили мешканці Лосинівки. Поблизу селища вони зафіксували прохідне стадо, що складалося з шести особин.

«Ми якраз були в рейді, тож вирішили їх супроводжувати за межі району, аби, бува, браконьєри не підстрелили, – розповідає голова Ніжинської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок Олексій Могильов. – Лосі дійшли до ставка, побачили рибалок і пішли на болото. Ми мусили повертатися».

Мисливствознавці приблизно зрозуміли, в якому напрямку буде рухатися стадо, тож визначили маршрут і вирішили почекати лосів біля лісової дороги. В момент переїзду вони почули постріли.

«Дивлюся, а з посадки вибігає вже чотири лосі, – пригадує Олексій Могильов. – Згодом ми помітили на дорозі квадроцикл, на якому сиділо двоє в балаклавах. Браконьєри нас не бачили через туман, що густо вкрив поле, хоча вони були від нас метрів за тридцять, – продовжує мисливець. – Очевидно, злочинці хотіли зачепити лося і відтягнути подалі, однак, коли ми наблизилися, вони, побачивши нас, мусили втікати. Розвернулися на місці й «придавили» 50 кілометрів на годину по снігу. Куди там нашому УАЗіку?».

Першою в полі мисливська охорона знайшла самку, за нею – молодого самця. Третій, поранений лось, пішов на болото і звідти не повернувся. Відтак врятуватися вдалося всього трьом диким тваринам.

Мисливець зі стажем, викладач кафедри зоології Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя Олександр Вобленко, не приховуючи розчарування, розповідає, що таку чисельну групу на території Ніжинського району він бачить уперше. Він апелює даними про шість дорослих особин лосів, які окремо постійно мешкають на території району. Виявлене мисливствознавцями стадо було прохідним.

«Знайомі екологи повідомили, що бачили трьох молодих лосів у лісах сусіднього району, поблизу Ічнянського національного природного парку, – каже Олександр Вобленко. – Лосі – це ровесники мамонтів. На Чернігівщині популяція цих тварин тримається на мінімумі. Браконьєри просто не дають їм дихнути, – обурюється науковець. – На Чернігівщині всього у двох районах дозволено полювати на лося – в Семенівському та Городнянському, але виключно по ліцензії і в дозволений період. Нормальний же мисливець ніколи не завдасть шкоди природі. Всі ми шоковані від того, що трапилося».

Тварин убивали не прості селяни

 

На місце злочину лісові охоронці викликали поліцію. Буквально за годину поруч із вбитими тваринами знайшли 26 гільз (!) 223 калібру.

«Це калібр під рушницю «Remington», – пояснює експерт Олександр Вобленко. – Ця рушниця є цивільною версією штатного армійського набою 5.56х45. Зауважу, що цей патрон абсолютно не підходить для великої дичини, тож нелюди наробили підранків».

Експерт також додав, що рушниця, швидше за все, є напівавтоматичною і вартує немалих грошей.

«Дорога зброя, вартісний квадроцикл – усе це вказує на те, що тварин убивали не прості селяни, – зазначає Олександр Вобленко. – Не виключено, що решта лосів пішли також підранками. Бо ж патрон такого калібру не може одразу вбити тварину, але може серйозно її поранити. Як з’ясувалося потім, туші лосів були побиті від голови до ніг. Їх просто лупили в решето!».

Мисливствознавець ДП «Ніжинське лісове господарство» Олег Огієнко, який того дня разом зі своїми колегами здійснював рейд, розповідає, що браконьєри спочатку вбили вожака стада, який ішов попереду, а потім розправилися з самкою, котра замикала ланцюг.

«Тільки собі уявіть: за такого порядку стрільби молодняк залишається стояти на місці і його просто добивають, – не приховує гніву лісовий охоронець. – Лосів цинічно добивали. Так, браконьєри перебили самцю передню ногу, а самці — задню. Вага молодого трирічного вожака — приблизно 300 кілограмів, чотирирічної самки – приблизно 400. Зловмисники хотіли геть вибити все стадо. Що тут сказати? Людська жадібність і жорстокість не мають меж!».

Представники ветеринарної медицини, котрі проводили на місці трагедії розтин, витягнули з тіла вбитої самиці двох мертвих ембріонів.

Щоб не спіткала доля мамонтів…

 

За неофіційною інформацією, один із браконьєрів – мешканець Ніжина. Він регулярно бере участь в автоперегонах. Мисливці повідомляють, що бачили його на місці злочину в момент документування. Одначе публічно озвучувати прізвище зловмисника вони поки що не наважуються. Кажуть, нехай з ним розбираються слідчі.

В поліції з цього приводу небагатослівні. Як повідомили в секторі громадських зв’язків Головного Управління Національної поліції в Чернігівській області, по факту незаконного полювання Ніжинським відділком порушено кримінальну справу за частиною першою статті 248 Кримінального кодексу України. Санкція цієї статті передбачає покарання у вигляді штрафу до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років з конфіскацією знарядь і засобів полювання та всього добутого.

Разом із тим мисливствознавці слабо вірять у серйозність покарання.

«У випадкові доведеності вини міру відповідальності визначатиме суд, – каже мисливствознавець ДП «Ніжинське лісове господарство» Олег Огієнко. – Зазвичай порушники відбуваються штрафами. За браконьєрство, на жаль, у нас ще нікого не посадили».

За словами експерта, якщо винних у вбивстві тварин все-таки знайдуть, а їхню вину доведуть, то вони, швидше за все, відбудуться штрафом.

«Штраф за одну особину лося — 20 тисяч гривень, за ембріона – 50 відсотків від вартості дорослої особини», – пояснює Олег Огієнко.

Масове вбивство лосів – не перший випадок браконьєрства на території Ніжинського району Чернігівщини. За словами представників Українського товариства мисливців і рибалок, приблизно місяць тому екологи також зафіксували факт відстрілу дичини.

«Проаналізувавши шерсть, екологи припустили, що браконьєри вполювали лося, – говорить голова Ніжинської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок Олексій Могильов. – Невдовзі вони знайшли подвір’я, на яке притягнули тушу тварини. На місці знайшли нутрощі та краплини крові, – продовжує він. – Коли ж викликали поліцію, то її представники нічого вдіяти не змогли. Господар двору заявив, що його не було вдома».

Коли справа зайшла в глухий кут, мисливствознавці за допомогою металошукача знайшли на місці відстрілу шість гільз від мисливського карабіну. Де вони наразі – невідомо!

Аби довести справу до кінця, мисливці вирішили найняти адвоката. Він представлятиме інтереси Українського товариства мисливців і рибалок. Олексій Могильов вже звернувся з письмовою заявою до правоохоронців з вимогами знайти і покарати браконьєрів. Самі ж мисливці жартують: «Адвокат представлятиме інтереси лосів».

Жарти жартами, а проблема браконьєрства всерйоз турбує чесних мисливців та лісову охорону. Вони зазначають: це ганебне явище з кожним роком набуває системного характеру. Безкарність породжує беззаконня, і якщо держава не зробить належних висновків, не посилить відповідальність за браконьєрство, то таких тварин, як лосі, може спіткати доля їхніх ровесників – мамонтів, а багатьох представників фауни наступне покоління зможе побачити хіба в зоопарках.

 

Віталій НАЗАРЕНКО,

фото автора та Олексія МОГИЛЬОВА

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Мапа

Погода у Чернігові
Календар
Вересень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
© 2024 Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства