Верхівковий короїд знищує ліси Чернігівщини

Небезпечний верхівковий короїд дістався Чернігівщини. Експерти констатують всихання соснових насаджень, що набуває масового характеру. За інформацією обласного управління лісового та мисливського господарства, площа уражених основних насаджень у підвідомчих управлінню підприємствах сягнула 10 тисяч гектарів.

Навали короїда зазнали й інші лісисті області України, перш за все Полісся. Окрім нашої держави, стрімке розмноження шкідника зафіксували у Білорусії, Польщі, Словаччині, Німеччині, Швейцарії та Румунії.

 

Найбільше постраждали ліси трьох лісгоспів

Науковці з державного підприємства «Новгород-Сіверська лісова науково-дослідна станція» проводять обстеження лісів Чернігово-Сіверщини на предмет ураження шкідниками.

За словами її директора, кандидата сільськогосподарських наук Анатолія Жежкуна, найбільш ураженими є соснові ліси у держпідприємствах Чернігівського району ДП «Чернігівське лісове господарство», Ріпкинського району ДП «Добрянське лісове господарство» та Козелецького району ДП «Остерське лісове господарство».

На інших територіях дослідники поки що спостерігають поодинокі вогнища ураження шкідниками.

Верхівковий короїд неабияк стурбував лісівників. Воно й не дивно, адже від цього небезпечного шкідника зазнає збитків не одне господарство. На думку експертів, важливо щонайменше локалізувати його поширення, а для цього потрібно знати, що воно таке і як з тим боротися. З цього приводу на базі ДП «Добрянське лісове господарство» нещодавно відбувся виїзний науково-виробничий семінар. Головна тема семінару – всихання соснових деревостанів. Учасниками заходу виступили науковці, екологи, представники департаменту цивільного захисту, директори та головні лісничі лісогосподарських підприємств.

За словами начальника Чернігівського ОУЛМГ Олександра Демченка, проблема всихання соснових насаджень набула ознак надзвичайної ситуації в українському Поліссі, Білорусі, частині європейських країн і загострюється в лісовому фонді підприємств нашої області.

«Проблема поширення всихання сосни на Чернігівщині набуває загрозливих масштабів. Вона потребує дієвих засобів для негайного вирішення, розробки можливих способів ліквідації діючих та попередження виникнення нових осередків», – наголошує начальник обласного управління.

Науковці ж запропонували можливі заходи проти всихання сосняків та поширення в них шкідників.

«Це має бути комплекс заходів, який складатиметься з лісівничих, лісокультурних та організаційних підходів, – пояснює директор ДП «Новгород-Сіверська лісова науково-дослідна станція» Анатолій Жежкун. – У своїх пропозиціях ми опираємось на системний аналіз вітчизняного та зарубіжного науково-виробничого досвіду».

Короїду – бій!

Протистояти поширенню верхівкового короїда лісівники Чернігівщини збираються переважно завдяки своєчасному очищенню лісосік, проведенню рубок головного користування, спрямованих на відтворення деревостанів природного походження та формування рубок догляду деревостанів мішаного складу. Не зайвим буде, на думку науковців, своєчасно та терміново вилучати свіжозаселені стовбуровими шкідниками дерева.

«Серед головних лісокультурних заходів буде: створення лісових культур мішаного складу та впровадження до схем змішування лісових культур деревних порід з південних областей держави (інтродуцентів) та акліматизованих екзотів, відповідно до типів лісорослинних умов, – пояснює начальник лісогосподарського відділу Олександр Марахонько. – Мова йде про такі породи дерев як модрина європейська, сосна жовта, горіх чорний, клен, явір, клен татарський тощо».

Окрім того, лісівники планують обробляти дерева інсектицидами, розставляти феромонні пастки та принаджувати корисних для захисту лісових насаджень птахів.

Для визначення загрози поширення масового всихання сосни на всій території області керівником Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства видано наказ «Щодо масового всихання насаджень». Відповідно до наказу лісівники північної та північно-східної частини Чернігівщини разом із науковцями мають в найкоротші терміни провести обстеження  масивів лісу. Для цього запропонували залучити безпілотний літальний апарат ДП «Ніжинське лісове господарство».

Зібрана інформація дозволить визначити наявність та шляхи вирішення проблеми. Сформовані ж пропозиції чернігівські лісівники планують спрямувати до Державного агентства лісових ресурсів України.

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Миколи ТИЩЕНКА

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Lisy

Мапа

Погода у Чернігові
Календар
Травень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
© 2024 Північне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства