Збереження самозалісених земельних ділянок – важливе державне завдання для лісівників і територіальних громад
Ідентифікація і збереження самозаліснених земельних ділянок є одним з пріоритетних завдань Північного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, адже має важливе значення для покращення екологічної ситуації в Україні, особливо за нинішніх умов, коли третина лісів зазнала впливу війни.
З цього приводу протягом 2024 року у Чернігівській та Сумській областях відбулось ряд виїзних нарад, організованих за ініціативи Північного МУЛіМГ, за участі представників ОДА, органів місцевого самоврядування, постійних лісокористувачів та громадськості. Під час запланованих заходів, акцентовано увагу на проблемних питаннях щодо віднесення до самозалісених земель, їх передачі в користування державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, а також необхідності вжиття заходів із забезпечення охорони та ведення лісового господарства.
Слід зазначити, що алгоритм віднесення заліснених земельних ділянок до самозалісених передбачає:
– ідентифікацію самозалісених земельних ділянок за допомогою картографічних матеріалів і натурних обстежень;
– направлення подання органом центральної виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства до територіальної громади;
– віднесення заліснених земельних ділянок до категорії самозалісених органом місцевого самоврядування;
– прийняття рішення про передачу самозалісених ділянок до лісового фонду лісокористувачів або створення спеціального підрозділу територіальними громадами для забезпечення ведення лісового господарства на цих землях.
В 2023-2024 роках спеціалістами Північного МУЛіМГ ідентифіковано 831 самозаліснену ділянку на площу 10,8 тис. га та відповідно направлено 140 подань до територіальних громад, з них 80 ділянок на площу 2,4 тис.га погоджено щодо віднесення до самозаліснених.
З моменту вступу Указу Президента України від 7 червня 2021 року № 288/2021 «Про деякі заходи щодо збереження та відтворення лісів» органами місцевого самоврядування Чернігівської та Сумської областей було визнано самозалісненими 11,2 тис. га, в тому числі на 7,8 тис. га вже оформлені відповідні правовстановлюючі документи (по Чернігівській області – отримано 9,7 тис. га, оформлені документи 7,4 тис. га; по Сумській області – 1,5 тис. га, та 486 га оформлені відповідні документи)
Крім того, Північне МУЛіМГ тісно співпрацює з органами прокуратури щодо фактів негативного рішення або відсутності реагування на подання, наразі скеровано до суду 13 позовних заяв про визнання протиправною бездіяльність органів місцевого самоврядування та зобов’язання їх вчинити дії щодо віднесення самосійних лісів до самозаліснених ділянок, 5 з яких задоволено повністю.
Отже, самосійні ліси – це ліси які, як правило, зростають на землях запасу, що не використовуються місцевими громадами. І, якщо ділянки є деградовані та малопродуктивні та не будуть використовуватися у сільському господарстві, то доцільно їх визнати самозалісеними і зберегти, включивши до лісового фонду. До того ж філії лісового господарства будуть сплачувати земельний податок та рентну плату у місцевий бюджет громади, що є додатковим надходженням.