Передноворічна мандрівка в Роменський лісгосп
Даруйте за неділовий стиль заголовка до репортажу для ділового журналу. Але ж на порозі – чи не найказковіше, найулюбленіше свято…
Державне лісове підприємство розташоване на околиці Ромен. Незважаючи на те, що діставатися сюди далеченько навіть з центру міста, територія його стала місцем паломництва і дітвори, і дорослих – мам з малюками, бабусів, дідусів. Бо садиба лісгоспу – це і парк, і сад, і арборетум, і квіткове царство…А з минулого літа – ще й школа. Не звичайна школа, а лісова. Про історію її створення розповів директор Олег Салов:
– Щороку на початку літніх канікул на екскурсію до нашого дендропарку приходять учні міських шкіл, приїздять групами із сільських. Року, що минає, ми вирішили привнести до екопросвітницької діяльності додаткову родзинку та облаштувати в дендропарку «Школу лісівника». Її називають по–різному: і просто лісова школа, і школа в природі, і лісовий клас під відкритим небом. Та суть не в цьому. Головне – тут, у затінку дерев, діти мають змогу відпочити після екскурсії, обмінятися враженнями, послухати оповіді лісівників про життя та значення лісу, про різні породи дерев та кущів, про його мешканців, виконати певні творчі завдання. Клас оснащений яскравими інформаційними матеріалами, в ньому встановлені деревяні лавки, парти. Школа працює без канікул – діти відвідували її навіть улітку, відвідують узимку. З вихователями позашкільних закладів, батьками. Не лише Роменського, а й сусідніх районів. Нам приємно чути позитивні відгуки дітей, дорослих.
– Яку ще мету переслідували? – продовжував Олег Олександрович. –Останніми роками трудівники лісової галузі зіткнулися з тим, що в суспільстві існує викривлене уявлення про те, чим живе вона. Через ЗМІ нав’язується думка, що лісівники лише рубають ліс і нерідко дуже важко переконати доросле населення в тому, що ми є творцями його, стоїмо на захисті зелених багатств країни. Маємо переконувати на власних прикладах, демонструвати результати своєї праці. Дуже благодатний грунт тут – дитячі душі, які чисті, не забруднені дешевою пропагандою. Тож створивши «Школу лісівника» при лісгоспі, активно взялися показувати юним, чим займаємося в лісі, яка то нелегка і водночас благородна справа – виростити з насінини могутнє дерево. Діти пізнають ази лісівництва, бачать лісівників у процесі роботи, самі підключаються до виконання посильних завдань і в них зароджується повага до працівників галузі, довіра до них як до фахівців. Ми й надалі працюватимемо з підростаючим поколінням. Цьому питанню постійно приділяє увагу начальник обласного управління лісового і мисливського господарства Віктор Чигринець, відтак на Сумщині юні шанувальники лісу завжди мають ділову й ефективну підтримку лісівників.
Багато допитливих гостей тут (і не лише покупців) у ці передсвяткові дні. Не тільки на центральній садибі, де знаходиться розсадник декоративних форм рослин, а й у Тимашівському лісництві, яке спеціалізується на вирощуванні сіянців головних лісоутворюючих порід і, крім того, має чималу плантацію новорічних ялинок – сосни звичайної, ялини європейської та колючої (голубої). Сама садиба лісництва в Тимашівці теж вабить красою й оригінальністю, але про те – трохи нижче. Повернемося до головних живих символів улюбленого свята. До місць плекання їх у передноворіччя дорослі привозять на екскурсії дітей, котрим неабияк цікаво, який шлях проходять вічнозелені красуні, перш ніж потрапити на свято. Лісівники доносять до школярів, наскільки копітка та тривала праця з їх плекання.
Триває в грудневі дні і жвава торгівля – покупці в лісгоспі, до речі, мають змогу вибирати деревце прямо на ділянці, де росте. «Так ліпше і для підприємства, і для людей, – пояснив лісничий Володимир Петрівний. – Переваг кілька. Лісгосп не втрачає на випадок, коли зрізане деревце нікому не приглянулось. Завжди зберігається товарний вид і не треба витрачати кошти на транспортування. І покупець, у свою чергу, може вибрати те, яке йому до вподоби».
У лісгоспі багатий вибір зелених символів свята, тут постійно працюють над розширенням асортименту. Чимало ялинок, як, наприклад, голубі, продають у горщиках, аби можна було висадити навесні. Продають у лісництвах, на ялинкових базарах у Сумах та районних центрах, на майданчику поряд з магазином «Лісовичок» у Недригайлові. Можна придбати як звичайні, так і зі спеціально сформованою формою. «Якщо раніше просто засаджували новорічні ділянки і в міру зростання вирубували деревця, то тепер ще й формуємо крону. Аби наші ялинки та сосни відрізнялися й були конкурентоздатними на ринку. Якщо звичайне метрове деревце можна придбати і за 50 грн., то зі сформованою кроною воно вартує значно дорожче. У цьому випадку велику роль відіграє фактор краси . Люди, дивлячись на пухнасту, оригінальну ялинку, готові сплатити більші кошти. Ідуть від нас задоволені і повертаються за покупкою на наступне свято. Це для нас найбільша радість».
…Роменське лісове господарство порівняно з іншими підприємствами облуправління не має досить потужної лісосировинної бази, тому зосередило увагу на розвитку декоративного розсадництва: спеціалізується на вирощуванні посадкового матеріалу із закритою кореневою системою, реалізації крупномітних саджанців, фігурній стрижці їх. На центральній садибі на 1,5 га розбили розсадник декоративних деревних і чагарникових порід, звели сучасну теплицю площею 0,025 га, оснащену новітнім обладнанням та системою туманного зрошення. Охоче знайомили мене зі своїм господарством багаторічний бригадир лісокультурниць Ольга Кононець, робітниці Тетяна Каракулова та Олена Сітак. Ранньої весни та влітку проводять зелене живцювання рослин, вкорінені живці (а їх до 100 тисяч 56–ти видів) перевалюють із касет у горщики і залишають на дорощування – як у теплиці, так і у відкритому грунті. Поруч знаходиться контейнерний майданчик з притіненням – презентаційний павільйон, де на двох сотках рівними рядочками вишикувався готовий до реалізації посадковий матеріал. Тож клієнти мають змогу переконатися в широкому асортименті й вибрати будь – які екзоти.
Чималу площу займає маточне відділення, де заготовляють живці. А особливо вражають ділянки крупномірних саджанців різних форм. Бачимо ялини, сосни, ялівці, туї тощо у вигляді шарів чи циліндрів, бачимо оригінальні форми листяних порід, зокрема липи серцелистої.
– Працюю садовими ножницями, сікаторами, – детально поінформував провідний інженер лісового господарства Віталій Гома, для котрого фігурна стрижка стала справжнім хобі. – Формуванню крони підлягають практично всі рослини, що ростуть у відкритому грунті. В листяних, скажімо, спершу виганяємо штамб, а потім формуємо зверху шарики. Підстрижене дерево в стилі нівакі користується неабияким попитом, хоч і коштує недешево, справжні поціновувачі краси платять за екземпляр по 15–20 тис. грн…
Саджанці із закритою кореневою системою пропонують покупцям з ранньої весни до пізньої осені, рекламують і влаштовують торгівлю в усіх районах, де плекають ліси, в обласному центрі. Якщо 2014 р. реалізували декоративного посадматеріалу на 77 тис. грн., то вже наступного року – на 137 тис., 2016–го – на 170 тис., 2017–го – на 470 тис., торік – більш як на 0,5 млн грн. Цього року очікують отримати близько 700 тис. грн. Помітне зростання і щодо новорічних ялинок: коли 2015 р. їх продали на 76 тис. грн., то торік – майже на 180 тис. грн.
Славиться Роменський лісгосп і ландшафтною архітектурою. Погляньте на знімку, які вічнозелені живоплоти, скульптури, дивани, а ще газони, клумби, альтанки прикрасили садибу Тимашівського лісництва. Усе за допомогою садових ножниць вистриг помічник лісничого Олександр Шевченко. Скільки треба мати терпіння і, звичайно, любові, щоб творити таку красу!
Трудівники лісгоспу несуть її в села, міста Слобожанщини. За ініціативи директора лісгоспу Олега Салова кілька років тому уклали угоду з міською радою Ромен на озеленення райцентру. При цьому не просто відпустили на 50 тис. грн уподобані містянами саджанці, а допомогли посадити їх, надали консультації щодо догляду. Більше того, центральні вулиці власними силами прикрасили липовими алеями і взяли своєрідне шефство над ними – поливають дерева, підживлюють… Нехай бачать люди, що лісівники не даремно хліб їдять, що праця їхня благородна і почесна. Добрий почин підтримала влада Липової Долини, придбавши саджанці липи. Донедавна це дерево днем з вогнем не можна було знайти, а тепер мешканці селища, гуляючи духмяними алеями, повторюють слова великого поета Гете: «Ми оточені дивом» і дякують лісівникам за ту красу, яку творять на землі.
За високою оцінкою – самовіддана праця дружного колективу лісгоспу. Тож з Новим роком вас, а у ваших особах – усіх лісівників країни та їхніх родин. Радості, щастя, здоровя всім! Нехай твердою буде віра, рік Новий принесе Україні мир, спокій, злагоду, добро!
Микола НИКАНДРІВ