Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

У Краснопільському лісгоспі розповіли як готують насіння дуба до висівання

Новини лісгоспів 25 Березня 2020

Ліс починається з насінини. Це аксіома. Але який шлях проходить насінина перш ніж стати сіянцем, а у майбутньому вирости у дерево – детально знають лише фахівці. Краснопільські лісівники вирішили поділитись секретами вирощування головної лісоутворюючої породи кранопільських лісів – дуба.

Збір жолудя відбувається восени. При цьому лісівники радять врахувати, що дуб дає врожай не кожного року. Тому в урожайний рік заготівлю лісового насіння проводять з лишком. Зважаючи на це, минулої осені у лісгоспі заготовили достатню кількість жолудя.

Наступним і обов’язковим етапом була його стратифікація. Не лякайтесь цього слова, все дуже просто, зараз все пояснимо.

Стратифікація – один зі способів підготовки насіння до проростання. Дослівно цей термін означає «перешаровування». Насіння жолудя закопується в спеціальну траншею та перешаровується піском в деякій пропорції, що унеможливлює їх проростання під час зимового періоду.

На зберігання жолуді закладають із настанням постійних заморозків. Для цього на сухому підвищеному не затоплюваному місці викопують траншею шириною 1 м, глибиною 1,5 м. та довжиною по потребі. Дно траншеї повинно бути вище рівня ґрунтових вод не менше ніж на 1,5 м. На одному метрі траншеї такого розміру поміщається 500 – 600 кг жолудів. У траншеях шар жолудів 2 – З см чергують зі шаром свіжого піску завтовшки 5 см.

Щоб уникнути промерзання жолудів, верхній їх шар повинен бути розміщений нижче глибини промерзання ґрунту. Тому незаповнену частину траншеї, або ями засипають ґрунтом.

Щоб вода не проникала в траншею, зверху насипають горбок землі заввишки до 0,5 м, який закриває закрайки траншеї або ями з кожного боку на 0,5 м.

Таким чином у лісгоспі було стратифіковано більше 650 кілограмів жолудя. Щойно його дістали із зимової схованки і будуть висівати на лісових площах. Запевняють, що цієї кількості вистачить для посіву на площі до 10 га.

За матеріалам прес-служби ДП «Краснопільське ЛГ»