«Природна краса рослин, безумовно, є великою силою, але все ж іноді зустрічаються рослини, які виглядають набагато красивіше після стрижки. Тим більше, якщо стоїть завдання надати рослині чітку геометричну концепцію або ж перетворити улюблений кущ на подобу милої тварини або екстравагантної споруди – без професійної стрижки тут не обійтися. Краса саду, безпосередньо, залежить від якості стрижки рослин в ньому. Якщо ви регулярно проводите правильну стрижку куща або дерева – це сприяє формуванню рясної крони бажаної форми», – говорить головний лісничий Роменського лісгоспу Сергій Івашкін.
Тому саме зараз у Роменському лісгоспі проводяться роботи з обрізки декоративних рослин. Під інструмент майстрів лісу Роменського лісництва Юрія Короля та Станіслава Кривогуза “потрапили” не тільки рослини, які прикрашають центральну садибу лісгоспу, а і рослини на штамбі із розсадника.
«Декоративні рослини, догляд за якими був дійсно професійним і регулярним, з легкістю стануть прикрасою будь-якого саду і зможуть викликати захоплені погляди у найвибагливіших глядачів. Лісівники допоможуть підібрати ті рослини, які вигідно підкреслять ландшафт ділянки, а також нададуть консультації щодо правильного догляду за ними», – продовжує головний лісничий.
Нагадаємо види і етапи обрізки:
* санітарна обрізка рослин — обрізка, з якої слід починати. Дана маніпуляція дозволить прибрати хворі, сухі, пошкоджені і невдало зростаючі гілки й пагони. Така обрізка повинна здійснюватися щороку і додатково по мірі необхідності.
* формувальна обрізка рослин (кущів) – обрізка, яка здатна надати бажаний вигляд рослині. Це індивідуальна робота з кожною гілочкою рослини і, в той же час, з усією поверхнею загалом. Метою такої стрижки є отримання загальної, монолітної картини. Така обрізка може не дати бажаного результату миттєво. Можна роками формувати крону, щоб вона здобула бажані форми.
* суцільна обрізка або стрижка (декоративних) рослин – процедура, яку виконують, зрізаючи всі наявні верхівки гілок і пагонів за допомогою ножиць або триммера з метою отримання бажаних форм. Даний прийом використовують для зміни природних форм крони, для формування живоплотів, в топіарному мистецтві тощо. Стрижка живих парканів також відноситься до даної категорії обрізки. Така процедура повторюється кілька разів на рік, в залежності від швидкості відростання пагонів. При виконанні обрізки такого роду проявляється вся майстерність садівника. Його можна порівняти з художником, полотном для якого служить рослина, а пензлем – садові ножиці. Найчастіше при суцільній стрижці обрізають до 1/3 річного приросту. Згодом утворюються щільні, декоративні подушки зелені. Саме з цих зелених подушок і вирізають ті прославлені загадкові фігури, які ми звикли бачити на картинках закордонних ландшафтів.
* омолоджуюча або відновлююча обрізка – така обрізка доречна для дорослого саду і служить для активізації росту рослин, для корекції крони, а також для продовження життєдіяльності рослини.