Північне міжрегіональне управління
лісового та мисливського господарства

Офіційний вебсайт

(0462) 676 942

info@n.forest.gov.ua

Відбулися Всеукраїнські конкурс-змагання вальників лісу

Актуально 2 Вересня 2019

30 серпня 2019 року на базі державного підприємства «Тетерівське лісове господарство» Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства відбулися 22 Всеукраїнські конкурс-змагання вальників лісу.

Організаторами конкурсу виступили Державне агентство лісових ресурсів та Товариство лісівників України.

У цьому році в змаганнях вальників лісу взяли участь 24 команди, які представили 21 область України (32 учасники, серед яких і юніори). Всі учасники – переможці обласних змагань вальників лісу.

«Це не просто конкурс однієї з професій, це конкурс найважчої професії в лісовій галузі, який показує, що рівень професіоналізму в лісовій галузі є на належному рівні, він зростає і відповідає всім стандартам, як українським, так і міжнародним. Сьогодні ми беремо участь і проводимо цей конкурс в час, коли до лісової галузі є багато питань. І саме от такий професіоналізм, такий конкурс, така позиція – відповідь на те, як треба ставитися до лісової галузі», – зазначив заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар.

«Від професіоналізму вальника залежить фінансова спроможність лісгоспу. Він збирає той врожай, який виростило не одне покоління лісівників. Від вас залежить його якість. Чомусь, так сталось в країні, що комбайнер і шахтар – це почесні професії, а лісоруб ніби людина другого плану. Завдання нашої громадської організації, я думаю і Держлісагентства, і народних депутатів – переламати цю позиці», – сказав Голова Товариства лісівників України Юрій Марчук.

Вальники змагалися у п’яти конкурсних змаганнях: заміні пилкового ланцюга бензопили, комбінованому і точному розпилюванні колод, обрізуванні гілок та звалюванні дерев.

«Звалювання дерева» – учасник протягом трьох хвилин, дотримуючись усіх правил техніки безпеки, повалив дерево так, щоб воно лягло в зазначену точку.

«Монтаж нового ланцюга» – учасники розбирали і збирали пильний апарат пилки.

«Розкряжування стовбура комбінованим різом» Учасник відрізав від двох стовбурів диски (товщиною від 3 до 8 см). При цьому, половину діаметра дерева до червоної лінії він повинен різати знизу, а іншу частину – зверху. Ця вимога стосується обох стовбурів.

«Точне розкряжування» Учасник повинен відрізати по диску від двох колод, не пошкодивши настил, на якому лежить колода. Товщина диска – від 3 до 8 см. Диск відрізається під прямим кутом до поздовжньої осі колоди.

«Відокремлення сучків» Всі учасники виконали обрізку сучків на деревині одного виду. Завдання – якомога швидше і рівніше зрізати сучки.

Переможцями цього року стали:

Серед професіоналів

І місце – Сергій Домашкін (АТ «Мотор Січ»)

ІІ місце – Олександр Сидоренко (ТОВ «Хускварна»)

ІІІ місце – Віталій Слюсарчук (ТОВ «Андреас Штіль»)

IV місце – Володимир Кухта (ДП «Радехівський лісгосп», Львівське ОУЛМГ)

V місце – Сергій Шуліпенко (ДП «Холминський лісгосп», Чернігівське ОУЛМГ)

Серед юніорів

І місце – Євген Красніков (ДП «Тростянецький лісгосп», Сумське ОУЛМГ)

ІІ місце – Василь Рибак (ДП «Сколівський лісгосп», Львівське ОУЛМГ)

ІІІ місце – Олександр Лозко (ДП «Лугинський лісгосп», Житомирське ОУЛМГ)

IV місце – Володимир Рибак (ДП «Сколівський лісгосп», Львівське ОУЛМГ)

V місце – Ярослав Овсянніков (ДП «Сумський лісгосп», Сумське ОУЛМГ)

Переможці 22-го Всеукраїнського конкурсу-змагання вальників лісу поїдуть на 34-й чемпіонат світу професійних лісорубів, який відбудеться в 2020 році у Сербії.

У лісових насадженнях держлісгоспів щоденно виконують роботу понад 20 тисяч лісорубів. Окрім того, такі ж роботи виконуються в аграрних, військових, лісопаркових та приватних господарствах. Таким чином, чисельність людей із лісозаготівельним інструментом в Україні сягає близько 40 тисяч чоловік. Лісозаготівельні роботи – це одна із категорій надзвичайно травмонебезпечних робіт, за рівнем травмонебезпечності вона знаходиться одному рівні з роботами у вугільній промисловості. Робота вальника лісу не лише вкрай небезпечна, а й надзвичайно відповідальна. Адже від його майстерності залежить результат майже столітньої праці лісівників, які вирощували ліс, аби насадження були високоякісними. Майстерність роботи вальникадозволяє отримати із вирощеної деревини максимальний економічний ефект. Висока професійна майстерність, вміння передбачити результат, враховувати особливості кліматичних та погодних умов, сезонність – це фактори, які повинні враховувати у своїй роботі вальники лісу.

ДОВІДКОВО:

Чемпіонати світу серед лісорубів проходять з 1970 року. Спочатку щороку, з 1996 року – через рік. Україна бере участь у змаганнях з 2002 року (Шотландія), а в 2004-му досягла результату, який є для нас рекордом і до сьогодні – IV місце у командному заліку та срібло в комбінованому різі Віталія Костюшка з Тетерівського лісгоспу та срібло на валці у Сергія Журавля у Польщі (2016 рік). Нинішній чемпіонат у Норвегії був для України дев’ятим. Перше місце виборола збірна Білорусі, повторивши свій успіх 2016 року. Друге – Німеччина, третє – Австрія. В індивідуальному рейтингу – першість за німцем Марком Трабертом. Наступний чемпіонат відбудеться в 2020 році у Сербії.