Таке питання перед новим роком найчастіше задають відвідувачі лісових господарств Сумської області. На ці питання ми попросили дати відповідь лісничого Велико-Бобрицького лісництва Краснопільського лісгоспу Ігоря Козловського.
Зазначимо, що саме велико-бобрицькі лісівники першими на Сумщині стали впроваджувати у новорічну практику реалізацію живого ялинкового товару – ялинок у горщиках. Про це та про дещо інше і піде наша мова.
Давайте розглянемо такі факти:
– Новорічні і Різдвяні свята протягом сторічь – це завжди ялинка і «запах нового року».
– Фітонциди, а саме запах цих летючих речовин відчуває людина, виділяє лише живе дерево. Саме фітонциди здатні очистити повітря, позитивно впливають на нервову та серцево судинну системи.
– Штучні ялинки, особливо виготовлені з сумнівного матеріалу, з використанням неякісного клею можуть лише зашкодити. Ці продукти хімічної промисловості виділяють летучі токсичні хімічні речовини, які негативно впливають на дихальні шляхи і можуть викликати алергію.
– У лісогосподарських підприємствах новорічні ялинки завжди вирощені на спеціальних плантаціях, виключно для новорічних свят. Шкоди для природи така вирубка не завдає, це абсолютно легальні деревця, походження яких можна перевірити за спеціальним кодом на дереві.
– Критики використання живих ялинок повинні розуміти, що рано чи пізно штучну річ доведеться утилізувати, а це значно складніше, ніж переробка деревинної сировини.
– Вас турбують викиди вуглецю? Так на українському ринку чимало штучних ялинок з Китаю і логістика при таких відстанях безпосередньо впливає на викиди вуглекислого газу. А штучні ялинки виготовляють із полімерів та сталевого дроту, їх виробництво базується на використанні викопного палива тому є безпосереднім джерелом парникових газів. З часом цей виріб втрачає нормальний вигляд і починає виділяти шкідливі випари.
– Не бажаєте купувати зрубане деревце? Тоді придбайте посаджене у горщик. Така ялинка не лише створить вам новорічний настрій своїм запахом і виглядом, та ще й дасть змогу висадити навесні таку «пані» у відкритий ґрунт.
Поради лісівників: – На ялинці у горщику обов’язково повинна бути бірка зі штрих-кодом! Ви легко можете перевірити її походження на сайтах Держлісагентства.
– Не радимо купувати ялинку більше метрової висоти, адже, як показує практика, такі рослини важко приживаються після пересадки.
– Не встановлюйте ялинку біля систем опалювання.
– Поливайте і оприскуйте деревце двічі на тиждень водою кімнатної температури.
– Після свят винесіть ялинку в прохолодне, не темне приміщення. Уникайте різкого перепаду температур.
– Навесні, коли відтане ґрунт, висадіть своє дерево на подвір’ї, у парку або у лісі.
Започаткуйте сімейну традицію висаджування дерев, і з часом, ви зрозумієте слова: «Дерева – це вірші, що пише земля до неба».
(фото з архіву Сумського ОУЛМГ )
Прес-служба Сумського ОУЛМГ